avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

M-am nascut in anul 1959, luna ianuarie.Lucrez din anul 1980. Am lucrat 20ani si 10 luni in grupa I-a de munca. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona.
Cel mai recent răspuns: Simion Patrascu , Consilier juridic 13:09, 9 Ianuarie 2011
Precizati sex(M) sau (F).

Barbat sau femeie.
Ultima modificare: Duminică, 9 Ianuarie 2011
Carp Mircea, utilizator
Daca sunteti barbat....
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2024 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2019 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2019 luna Ianuarie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani

Daca sunteti femeie
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani
Virginia Radu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare say say O persoana care are acum 55 de ani si nu a lucrat in grupa a 2 a se pensioneaza la varsta de 60 de ani, pentru limita de varsta? (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial? ailerua ailerua Sunt nascut in data de 03.01.1954 si lucrez din anul 1976 (in perioada 74-76 am efectuat stagiul militar). Cand pot beneficia de pensie anticipata sau ... (vezi toată discuția)
Pensionare definitiva pava zeno pava zeno Barbat nascut in 17.06.1954 cu o vechime de 32 ani ,doresc sa stiu cand pot iesi definitiv la pansie. va multumesc! (vezi toată discuția)