Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare definitiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare definitiva

Barbat nascut in 17.06.1954 cu o vechime de 32 ani ,doresc sa stiu cand pot iesi definitiv la pansie.
va multumesc!
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Iunie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Iunie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Iunie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
:offtopic: @Angel 2007

Art. 40 - Legea nr. 19/2000
În sistemul public se acordă următoarele categorii de pensii:
a) pensia pentru limită de vârstă;
b) pensia anticipată;
c) pensia anticipată parţială;
d) pensia de invaliditate;
e) pensia de urmaş.
Gabriela Pintea, Consilier juridic