avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea problema, doresc sa stiu daca soacra mea in varsta de 56 de ani poate beneficia de pensie de urmas in urma decesului socrului meu,acesta decedand in anul 1993 fiind ofiter activ cu peste 25 ani vechime.
Mentionez ca aceasta nu are nici un venit, iar in anul 2010 luna octombrie a depus depus dosarul complet neprimind nicio solutionare pana in prezent.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 15:21, 6 Septembrie 2022
Va rog sa precizati luna si anul nasterii soacrei dvs.!
tudorvaleriu a scris:

Va rog sa precizati luna si anul nasterii soacrei dvs.!
data nasterii a soacrei mele este 07 Noiembrie 1955

1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

2. - Varsta standard de pensionare pentru soacra dvs. (in fuctie de data nasterii) este de 60 de ani si 3 luni.
- Adica in februarie 2016 poate solicita pensie de urmas.
tudorvaleriu a scris:

1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

2. - Varsta standard de pensionare pentru soacra dvs. (in fuctie de data nasterii) este de 60 de ani si 3 luni.
- Adica in februarie 2016 poate solicita pensie de urmas.


Va multumesc pentru pormptitudinea cu care ati raspuns.
Buna ziua,as vrea si eu sa intreb,mama are o pensie socială desi are lucrați 27 de ani și 4 luni,tata a murit în noiembrie de cancer pulmonar,în ziua în care urma să îi depun dosarul de pensionare pe caz de boala a intrat in coma si ulterior a decedat deci nu am mai apucat sa ii depun dosarul,nici de ajutorul de înmormântare nu am beneficiat decât jumătate,mama ar putea cumva obține pensie de urmaș in conditiile acestea?

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas vivi779 vivi779 Mama mea are 56 de ani(data nasterii: iulie1955), iar tatal meu e mort de 8 ani.As dori sa stiu la ce varsta poate beneficia mama mea de pensie de ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas - sotie supravietuitoare selon87 selon87 Va salut si va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat ! Succint, va expun situatia : Casatoria s a infaptuit in Februarie 2001- decesul sotului in ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor r3lutzu r3lutzu Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Vreau sa stiu daca mama mea poate sa ia pensie de urmas,ea are varsta de 55 ani si sufera de o ... (vezi toată discuția)