Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit imobil sediu S.C.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit imobil sediu S.C.

Buna ziua! Detin un imobil in Fetesti,Ialomita,sediu al unei S.C. compus din P+1+M.Cladirea a fost construita in 1999 si in 2002 s-a facut receptia partiala a cladirii(doar parter). Cladirea are 290mp/nivel. Vreau sa imi spuna cineva care stie,daca se impoziteaza tot imobilul sau doar parterul,deoarece doar parterul este terminat?Etajul si mansarda fiind neterminate,si neavand nici o receptie de finalizare facuta. M a adresez celor de aici ,pentru ca la noi la primarie este dezastru....Multumesc si astept un raspuns!
Se impoziteaza partea din cladire finalizata si receptionata.
Am un proces verbal de receptie a cladirii,partial.Doar pentru parter. Am fost la primarie si au zis ca baza de impozitare este valoarea de inventar a cladirii, nicidecum suprafata sau ca este receptionata doar partial...Ce sa fac in situatia asta?Este vreo prevedere legala in sensul asta,care li la-ti zis? Astia la primarie habar nu au de capul lor...

In cazul persoanelor juridice, impozitul/taxa pe cladiri se calculeaza prin aplicarea unei cote de impozitare asupra valorii de inventar a cladirii.

Valoarea impozabila a cladirii reprezinta valoarea de intrare a cladirii in patrimoniu, inregistrata in contabilitatea proprietarului, conform prevederilor legale in vigoare, valoare care nu se diminueaza cu amortizarea calculata potrivit legii.

Cota de impozitare aplicata este de:

1,5% asupra valorii de intrare in patrimoniu in cazul cladirilor dobandite, (re)evaluate, modernizate, reconstruite, consolidate, care au suferit lucrari de extindere, etc. in ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinta;
5% asupra valorii de intrare in patrimoniu in cazul unei cladiri care nu a fost reevaluata in ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinta 2011, respectiv 31.12.2007. Aceasta cota se aplica pana la sfarsitul lunii in care s-a efectuat prima reevaluare.
In cazul unei cladiri a carei valoare a fost recuperata integral pe calea amortizarii, cota de impozitare este de 1,5%, iar valoarea impozabila se reduce cu 15%.

In cazul cladirilor achizitionate in sistem de leasing, impozitul se datoreaza de catre utilizator pe intreaga perioada de desfasurare a contractului.