Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladire sediu al unei S.C.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladire sediu al unei S.C.

Buna ziua! Cladirea este in Fetesti,este sediul unei societati comerciale. Valoarea contabila este de 83000RON si este din 2002. De atunci nu s-a mai facut alta reevaluare Intrebarea este cat este impozitul anual pentru aceasta cladire? Astept un raspuns cat se poate de repede,multumesc!
Conform codului fiscal, art 253, alin 6, lit.b
[ link extern ]
(6) În cazul unei clădiri care nu a fost reevaluată, cota impozitului pe clădiri se stabileşte de consiliul local/Consiliul General al Municipiului Bucureşti între:

a) 10% şi 20% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinţă;

b) 30% şi 40% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referinţă .

Consultand hotararea de consiliu localprivind impozitele si taxele locale ( ANEXA nr.2 la H.C.L.nr.10/04.02.2013)
[ link extern ]
a) 40% pentru cladirile care nu au fost reevaluate in ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referinta.

cota este de 40%, deci impozitul anual datorat este de 83000*40%=33200 lei
Multumesc pentru raspunsul prompt! Dar suprafata imobilului nu are nici o legatura cu impozitarea?
Nu, in cazul persoanelor juridice, cota de impozitare se aplica la valoare de inventar.
conform alin 1, art 253 cod fiscal :
(1) În cazul persoanelor juridice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote de impozitare asupra valorii de inventar a clădirii.