Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxe si impozite

Pentru un C.A.P cu cladiri dezafectate si degradate ce impozit se plateste ?
Va multumesc
Chiar daca sunt degradate dar ele sunt in evidenta dvs contabila si/ sau in evidentele fiscala (pe rolul fiscal al CAP) ale directiei de impozite si taxe din cadrul primariei, datorati impozit pe cladiri.
impozitul pe cladiri datorat de persoanele juridice se calculeaza ( conform codului fiscal, titlul IX, Cap 2 , art 253 Calculul impozitului datorat de persoanele juridice)
[ link extern ]

prin aplicarea unei cote la valoare de inventar. Cotele prevazute la art 253 au fost modificate prin OUG 30/2011 .
La nivelul fiecareu unitati administrativ teritoriale cotele sunt stabilite de consiliile locale prin Hotarare de Consiliu Local si sunt intre :
10 si 20% pentru cladirile care nu au fost reevaluate in ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinta (inainte de 01.01.2012, intre 5 si 10%).
30 si 40% pentru cladirile care nu au fost reevaluate in ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referinta.

In cazul in care cladirea este amortizata integral , valoare de impozitare se diminueaza cu
15% si la aceasta se aplica cota stabilita pentru cadirile reevaluate ( intre 0.25% si 1,5%)
[ link extern ]