avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxe si impozite

Pentru un C.A.P cu cladiri dezafectate si degradate ce impozit se plateste ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:50, 18 Iulie 2012
Chiar daca sunt degradate dar ele sunt in evidenta dvs contabila si/ sau in evidentele fiscala (pe rolul fiscal al CAP) ale directiei de impozite si taxe din cadrul primariei, datorati impozit pe cladiri.
impozitul pe cladiri datorat de persoanele juridice se calculeaza ( conform codului fiscal, titlul IX, Cap 2 , art 253 Calculul impozitului datorat de persoanele juridice)
[ link extern ]

prin aplicarea unei cote la valoare de inventar. Cotele prevazute la art 253 au fost modificate prin OUG 30/2011 .
La nivelul fiecareu unitati administrativ teritoriale cotele sunt stabilite de consiliile locale prin Hotarare de Consiliu Local si sunt intre :
10 si 20% pentru cladirile care nu au fost reevaluate in ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinta (inainte de 01.01.2012, intre 5 si 10%).
30 si 40% pentru cladirile care nu au fost reevaluate in ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referinta.

In cazul in care cladirea este amortizata integral , valoare de impozitare se diminueaza cu
15% si la aceasta se aplica cota stabilita pentru cadirile reevaluate ( intre 0.25% si 1,5%)
[ link extern ]


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit apartament dupa reevaluare simonapopescu2008 simonapopescu2008 Am cumparat un apartament in martie 2009 pe persoana juridica. In 2009 am platit impozit aferent lunilor ramase 1,5% din valoare apartament. In 2010, 2011 cota ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladiri pad3 pad3 o cladire construita in iunie 2009 urmeaza a fi reevaluata in vederea stabilirii valorii de impozitare. acum apar 2 opinii, cea a evaluatorului si cea a unui ... (vezi toată discuția)
Achizitie container tip santier mirabelaanamaria mirabelaanamaria Buna ziua, am si eu o nelamurire sunt o SC si am achizitionat un containet tip santier pe care la-m amplasat pe un teren unde am dechis un punct de lucru, in ... (vezi toată discuția)