Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale reevaluare cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

reevaluare cladiri

o cladire construita in iunie 2009 urmeaza a fi reevaluata in vederea stabilirii valorii de impozitare. acum apar 2 opinii, cea a evaluatorului si cea a unui reprezentant de la primarie:
1. evaluarea trebuia facuta pana la sfarsitul lunii iunie si operata in contabilitate; deoarece nu s-a facut, cladirea va fi impozitata cu 15% in loc de 1,5% (hot cons local pt cladiri neevaluate in ultimii 3 ani)
2. evaluarea poate fi facuta si inregistrata pana la 31 dec fara a fi modificata cota de impozitare. legea (nu am retinut care :( ) permite reevaluarea in urmatorii 3 ani fiscali ulteriori anului fiscal in care s-a construit cladirea.

sper ca am prezentat problema astfel incat sa fie inteleasa corect. deoarece diferentele de opinie pot insemna costuri foarte mari din partea mea va solicit punctul dumneavoastra de vedere, argumentat legal daca e posibil. multumesc,
o zi buna, damian
Conform Codului fiscal, art 253 - ART. 253 Calculul impozitului[pe cladiri] datorat de persoanele juridice
alin
(6^1) Cota impozitului pe clădiri prevăzută la alin. (6) se aplică la valoarea de inventar a clădirii înregistrată în contabilitatea persoanelor juridice, până la sfârşitul lunii în care s-a efectuat prima reevaluare. Fac excepţie clădirile care au fost amortizate potrivit legii, în cazul cărora cota impozitului pe clădiri este cea prevăzută la alin. (2).

Completarea acestui articol cu acest alineat a fost facuta de art 1 , punctul 79 din Ordonanta 30/2011 si se aplica cu data de 01.01.2012.

Codul Fiscal :
[ link extern ]

ordonanta 30/2011 - M.Of. 627/2011 - pag 11 :
[ link extern ]