avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit apartament dupa reevaluare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit apartament dupa reevaluare

Am cumparat un apartament in martie 2009 pe persoana juridica. In 2009 am platit impozit aferent lunilor ramase 1,5% din valoare apartament. In 2010, 2011 cota de impozit a fot tot 1,5%. In martie 2012 am depus la primarie referat de reevaluare apartament. Pentru anul 2012, impozitul mi-a fost calculat astfel: 10% din valoarea de cumparare a apartamentului pentru 3 luni ( ian, febr, martie), 1,5% din noua valoare a apartamentului pentru 9 luni. Este corect calculul ????
Multumesc anticipat!
Simona
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 00:17, 27 Iulie 2012
Conform art.253 din Codul Fiscal, cota majorata se aplica cladirilor care nu au fost reevaluate in ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinta, deci urmatoarea reevaluare de face cel tarziu la 31.12.2012, incepand cu ian.2013 ar trebui sa se aplice cota majorata.
Referitor la intrebarea pusa de @simonapopescu2008, raspunsul este da, calculul este corect :

Conform Codului fiscal, art 253 - ART. 253 Calculul impozitului[pe cladiri] datorat de persoanele juridice
alin
(6^1) Cota impozitului pe clădiri prevăzută la alin. (6) se aplică la valoarea de inventar a clădirii înregistrată în contabilitatea persoanelor juridice, până la sfârşitul lunii în care s-a efectuat prima reevaluare. Fac excepţie clădirile care au fost amortizate potrivit legii, în cazul cărora cota impozitului pe clădiri este cea prevăzută la alin. (2).

Completarea acestui articol cu acest alineat a fost facuta de art 1 , punctul 79 din Ordonanta 30/2011 si se aplica cu data de 01.01.2012.

Codul Fiscal :
[ link extern ] ...

ordonanta 30/2011 - M.Of. 627/2011 - pag 11 :
[ link extern ] ...


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Atunci inseamna ca art.79 din Ord.30 contravine Ordinului 3055/2009,conform caruia reevaluarea imob.corporale se recunoaste in contabilitate la sfarsitul exercitiului financiar, nu in cursul exercitiului.
Eu credeam ca cota majorata se va aplica incepand cu 2013, nu cu 2012 cum mi-au calculat cei de la primarie....daca stiam faceam reevaluarea apartamentului in 2011
Si totusi eu cred ca nu e corect calculul, intrucat cei de la primarie au considerat si anul 2009 care e anul de referinta.

Alte discuții în legătură

Valoarea la care se impune o cladire dupa reevaluare? Tay Tay O societate are facut un Raport de reevaluare a cladirilor cu data de 02.02.2015. Valoarea imobilelor in urma reevaluarii fiind inregistrata in contabilitate ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladiri pad3 pad3 o cladire construita in iunie 2009 urmeaza a fi reevaluata in vederea stabilirii valorii de impozitare. acum apar 2 opinii, cea a evaluatorului si cea a unui ... (vezi toată discuția)
Impozit cladiri persoane juridice ContSters278216 ContSters278216 Unei firme trebuie sa i se stabileasca impozit pe cladiri incepind cu data de 03/03/2008.In cazul in care aceasta firma nu intocmeste raport de reevaluare ... (vezi toată discuția)