Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit cladire nereevaluata din 2008
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit cladire nereevaluata din 2008

reevaluarea la o cladire persoana juridica nu s-a facut din 2008 ianuarie, acum in anul 2012 la care categorie de cota impozit va fi impusa?
Va fi inclusa in categoria cladirilor nereevaluate in ultimii 3 ani dar reevaluata in ultimii 5 ani. Procentul care se aplica la valoarea de inventar pentru stabilirea impozitului este intre 10% si 20%- conform art.253 alin 6 Cod fiscal :
"(6) În cazul unei clădiri care nu a fost reevaluată, cota impozitului pe clădiri se stabileşte de consiliul local/Consiliul General al Municipiului Bucureşti între:

a) 10% şi 20% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinţă;
b) 30% şi 40% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referinţă"

Trebuie sa consultati hotararea consiliului local.