Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... onorariu avocati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

onorariu avocati

va rog sa-mi spuneti care mai sunt onorariile avocatilor si ce e inclus in pretul respectiv
Cei care le plătesc vor spune că sunt mari.
Cei care le încasează vor spune că sunt mici.

Adevărul e, ca întotdeauna, undeva pe la mijloc.

platesti dar sa stii pentru ce, nu?
am platit 7 mil pt un proces pe motiv ca ne face reducere ca mai avem un proces la ea.
am castigat dar s- facut apel.
ni s-a mai cerut inca 7 mil pt apel.
e corect?
Raporturile client-avocat (ca de altfel raporturile oricăror beneficiari de servicii cu prestatorii acelor servicii) sunt guvernate de prevederile din contractul de asistenţă juridică şi reprezentare.

Dumneavoastră trebuie să ştiţi cel mai bine dacă este corect. Analizaţi contractul.

Liviu S.Bordaş

De multe ori, pentru 700 de lei trebuie sa stai ore in sir sa studiezi un dosar la arhiva, sa mergi apoi acasa sa citesti in carti pentru a gasi solutii, pentru a face o aparare corespunzatoare...daca dosarul mai dureaza si vreun an, sau mai bine...cat de mult poate insemna aceasta suma!?...#-o Nu mai zic ca din acesti 700 de lei platesti cota la barou, impozit, TVA. La cat se reduce suma asta?
Putini inteleg munca avocatului, chiar si pentru un dosar relativ simplu.
In contractul de asistenta juridica avocatul trebuie sa fi precizat in fata carei instante va va reprezenta.
Este posibil ca o alta cale de atac sa implice un alt contract de asistenta juridica, un alt onorariu. Studiati contractul cu atentie inainte sa-l semnati!
Si mai e o vorba(imi scapa cine a spus-o): Clientul cel mai nemultumit este cel care plateste cel mai putin!
ContSters53919, utilizator