Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Urgent:avocat apara sot-mandat sau imputernicire av.?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Urgent:avocat apara sot-mandat sau imputernicire av.?

Sotul avocatului este reclamant intr-un litigiu (contencios).Poate avocatul sa-si apere sotul? In ce fel? Cu contract de asistenta si reprezentare juridica si imputernicire avocatiala sau cu mandat?
dandanaua a scris:

Sotul avocatului este reclamant intr-un litigiu (contencios).Poate avocatul sa-si apere sotul? In ce fel? Cu contract de asistenta si reprezentare juridica si imputernicire avocatiala sau cu mandat?

Cu contract de asistenta si reprezentare juridica si imputernicire avocatiala
cristina chiva a scris:

dandanaua a scris:

Sotul avocatului este reclamant intr-un litigiu (contencios).Poate avocatul sa-si apere sotul? In ce fel? Cu contract de asistenta si reprezentare juridica si imputernicire avocatiala sau cu mandat?

"Sarut-mana" de raspuns, dar, in contract, evident, onorariul va fi zero.Fac vreo mentiune ca nu percep onorariu?Cherstia aia din statut, art.114:"(3) Constituie atingere a independentei avocatului si, ca atare, trebuie evitate si inlaturate de catre avocat, prin orice mijloace legale:
a) existenta unui interes propriu ori al persoanelor apropiate lui in cauza care i-a fost incredintata; "mi-ar putea fi opusa in vreun fel?

Cu contract de asistenta si reprezentare juridica si imputernicire avocatiala
Buna seara ... ma rog, buna dimineata

Cred ca trebuie facuta o distinctie intre chestiunile care tin de organizarea profesiei de avocat si cele care tin de procedura civila, respectiv de calitatea de reprezentant a sotului.
Interesul pe care-l aveti in cauza si deoarece il are si sotul dumneavoastra este o chestiune care poate sa-l pagubeasca pe ... sotul dumneavoastra, partea adversa neputand sa justifice un interes pentru ca nu va poate cere sa va faceti ... mai prost meseria.
Cred ca varianta cea mai potrivita de reprezentare a sotului ar fi cea prev. de art. 68 alin. 2 Cod pr. civ. "Dreptul de reprezentare mai poate fi dat şi prin declaraţie verbală, făcută în instanţă şi trecută în încheierea de şedinţă." Adica dati roba jos si aratati ca va reprezentati sotul ca sotie nu ca avocat iar dansul va confirma aceasta in fata instantei.
De principiu ar trebui evitate astfel de situatii pentru ca angajamentul emotional intr-o cauza dauneaza, nu ajuta, insa daca credeti ca ati depasit faza asta nici o lege nu va poate impiedica sa va aparati sotul.
Ah, sa nu uit! Bafta multa maine si curaj!
Cam care ar fi interesul avocatului, exact? Ca eu mi-am reprezentat sotul si nu aveam niciun interes mai mult decat sa catige el... adica niciun interes personal.

IN plus, legea ne lasa sa reprezentam gratis sotul, deci se poate face contract cu onorariul zero (asa interpretez eu).
Si cat timo reprezentantul avocat are mai multe drepturi (idee neclara si contaestabila, dar formal exista), de ce sa nu-mi reprezint sotul cat mai bine cu putinta, adicatelea cel putin atat de bine ca pe orice alt client.
Ba eu am facut contract si ca sa reprezint firma sotului (firma care nu imi e sot) pe un onorariul care nu acopera nici xeroxurile si pe care nu le voi incasa.

Revenind, care e interesul avocatului, deci?

:offtopic: Va rog sa nu deschideti mai multe subiecte pe aceeasi idee, multumesc.
Liliana Gradinaru, Avocat
Se poate reprezenta si gratuit si pe bani.
Din cate am inteles baroul emite o delegatie in acest sens, ca si gratuitate.
Se poate insa si pe mandat fara barou in fata instantei.Nu vad ce probleme ar exista.

avocat Claudiu Lascoschi