avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decontare CASMB
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decontare CASMB

Buna ziua,
Sunt insarcinata si de curand am ramas fara servici, lucreaza numai sotul meu acum. Am foarte multe analize de facut in sarcina si intrebarea mea este daca le pot face pe asigurarea sotului.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: lcojocaru , utilizator 16:29, 17 Noiembrie 2011
1. Sotul va completa o declaratie tip la serviciu si veti fi coasigurata luni la sanatate.

2. Dar, pe timpul sarcinii si a lauziei sunteti asigurata la sanatate fara plata contributiei, asa cum spune Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sãnãtãţii:
Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
...
b) soţul, soţia şi pãrinţii fãrã venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;
...
f) femeile însãrcinate şi lãuzele, dacã nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bazã minim brut pe ţarã.

3. Asa ca mergeti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sa va dea adeverinta de asigurat.
Am inteles, va multumesc frumos pentru ajutor si pentru raspunsul prompt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare medicala mariaelena1999 mariaelena1999 Buna ziua, Am 29 de ani si sunt insarcinata.Nu muncesc de vreo 3 ani deci in concluzie nu am asigurare medicala. As vrea sa va intreb daca sunt ... (vezi toată discuția)
Coasigurat krys_xndr krys_xndr Buna ziua, Am o nelamurire. Sunt insarcinata si nu mai lucrez de o luna de zile. La spitalul privat unde vreau sa nasc se cer urmatoarele: *[i]Toate ... (vezi toată discuția)
Plata cas gravida carmen-ioana carmen-ioana buna dimineata,as avea si eu o nelamurire...sunt insarcinata in 9 sapt,am fost la medicul de familie pt o trimitere la analizele de sange si mi sa pus ca nu ... (vezi toată discuția)