Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decontare CASMB
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decontare CASMB

Buna ziua,
Sunt insarcinata si de curand am ramas fara servici, lucreaza numai sotul meu acum. Am foarte multe analize de facut in sarcina si intrebarea mea este daca le pot face pe asigurarea sotului.
Va multumesc anticipat.
1. Sotul va completa o declaratie tip la serviciu si veti fi coasigurata luni la sanatate.

2. Dar, pe timpul sarcinii si a lauziei sunteti asigurata la sanatate fara plata contributiei, asa cum spune Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sãnãtãţii:
Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
b) soţul, soţia şi pãrinţii fãrã venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;
f) femeile însãrcinate şi lãuzele, dacã nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bazã minim brut pe ţarã.

3. Asa ca mergeti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sa va dea adeverinta de asigurat.
Am inteles, va multumesc frumos pentru ajutor si pentru raspunsul prompt.