Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

cum se platesc orele suplimentare?de exemplu tatal meu lucreaza intr-o fabrica cuptorar si nu prea sunt posibilitati pentru zile libere.orele suplimentare sunt compensate in bani.cat ar trebui sa primeasca pentru orele suplimentare efectuate?cum se calculeaza compensarea orelor suplimentare in bani?tin sa mentionez ca lucreaza cate 8 ore pe zi de luni pana duminica inclusiv.
Aici nu se mai pune problema de ore suplimentare ci de incalcarea prevederilor codului muncii cu prire la timpul de munca si de timpul de odihna. Este un abuz ca un salariat sa nu aiba doua zile consecutive libere pe saptmana. Nu se poate ca un salariat sa lucreze 7 zile din 7 saptamanal si lunar si anual totodata.........
Practic orele lucrate sambata si duminica ar trebui sa fie platite de 4 ori valoarea lor din contract
Din cate stiu eu, orele suplimentare nu se pot presta decat in intervalul luni-vineri. Pentru orele lucrate sambata + duminica este obligatorie compensarea cu timp liber platit, respectiv luni + marti liber de ex.
imi puteti da un temei legat?va rog!!mi-ar fi de mare ajutor
ART.137,Codul Muncii:

(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).
adelaida_07 a scris:

....
Practic orele lucrate sambata si duminica ar trebui sa fie platite de 4 ori valoarea lor din contract

Unde exista aceasta prevedere in Codul Muncii sau in alt act normativ?