Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata cotizatiei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata cotizatiei

Buna Ziua,

am si eu o speta si daca ma poate ajuta cineva as fi recunoascatoare!!!
cativa directori de institutii publice au infiintat o asociatie in scopul imbunatatirii activitatii acelor institutii , deci asociatia isi desfasoara activitatea in interesul acelor institutii publice.
Cotizatia fiecarui membru poate fi platita de institutia publica? Ordonanta 26/2000 nu specifica nimic dar daca directorul institutiei care este membru in acea asociatie si activitatea asociatiei priveste imbunatatirea serviciilor institutiei nu este legal ca acea cotizatie sa fie platita de institutie? intr-adevar ordonanta nu specifica... va rog mult un raspuns
Nu trebuie sa plateasca institutia. Membru in asociatia respectiva e persoana fizica, salariata la acea institutie. La fel persoanele pot face donatii in numerar sau natura si directionarea 2%.
george-neagu, moderator