Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nemotivatele
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nemotivatele

Nemotivatele si concediul fara plata suspenda C.I.M. Se trec in Revisal ?
absentele nemotivate conduc la desfacerea contractului de munca nu la la suspendarea CIM
concediul fara plata, aprobata de angajator duce la suspendarea cim
1. Absentele nemotivate duc si la suspendarea c.i.m. ... art.51 (2) C.mun. prevede ca, contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

2. Suspendarea c.i.m. ca urmare a absentelor nemotivate sau a CFP nu este obligatorie , insa daca se decide supendarea c.i.m. atunci aceasta se opereaza in REVISAL ... totusi, este de preferabil sa faceti aceasta operatiune intrucat veti intampina greutati la un eventual control din partea ITM-ului care nu va intelege ca suspendarea nu este obligatorie, potrivit Codului Muncii.