Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie pentru tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie pentru tata

buna ziua.
as dori sa stiu daca se poate, sau cum sa procedez sa beneficiez de stimulentul de insertie pe perioada de 2 ani in calitate de tata!
pot face cerere direct pentru stimulentul de insertie sau trebuie sa benefiez mai intai de CCC, intrerupt dupa o perioada si deabea atunci pot beneficia de acest stimulent? si..este o perioada minima de CCC (o luna, o saptamana)?
mentionez ca mama nu poate benefia de indemnizatie crestere copil, deoarece nu a lucrat.

sper ca ma puteti ajuta si lamuri in aceasta probleama .

multumesc.
1. Asta este parerea dvs. care nu coincide cu prevederea legala.

2. In luna in care tatal copilului beneficiaza sau trebuia sa beneficieze de concediu crestere copil (CCC) dvs. nu puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC si nici de stimulentul de insertie.

3. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4.1.
(1) In aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1), persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

Art. 12
(4) In situatia prevazuta la art. 4.1 alin. (1) si (2), daca solicitarea concediului de cel putin o luna se produce in ultima luna inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se acorda incepand cu implinirea de catre copil a varstei de un an persoanei indreptatite care a solicitat initial dreptul, daca aceasta realizeaza venituri profesionale.
Buna seara. Am urmatoarea problema : bebele are 1 an si 11 luni. Ultima luna 0 ia tatal. Poate opta el pentru stimulentul pana la 3 ani ? Eu momentan nu vreau sa incep lucrul, ce trebuie sa fac ? Sa imi bag lichidarea? Pot sa imi iau concediu fara plata ???