Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire

eu am domiciliul in lugoj,firma la care am lucrat are sediul in ploiesti,daca ii dau in judecata unde se va tine procesul?lugoj sau ploiesti?
Lugoj.
Art. 269
(1) Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila.
(2) Cererile referitoare la cauzele prevazute la alin. (1) se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul isi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.
multumesc pt raspuns
andy_crystyna a scris:

eu am domiciliul in lugoj,firma la care am lucrat are sediul in ploiesti,daca ii dau in judecata unde se va tine procesul?lugoj sau ploiesti?

Daca este vorba despre un litigiu de munca, atunci procesul va avea loc la Tribunalul Timis.

p.s.
Mun.Lugoj nu are Tribunal ... in fiecare judet exista cate un singur Tribunal, potrivit legii de organizare judiciara
Cornel Vasile, Consilier juridic