Forum Discuţii juridice Executare silită Bilet la ordin avalizat
Discuție deschisă în Executare silită

Bilet la ordin avalizat

Un bilet la ordin trebuie avalizat pentru emitent sau pentru creditor?
Creditorul cere ca debitorul ( persoana fizica reprezentant al societatii debitoare )sa avalizeze biletul la ordin in nume propriu, adica in calitate de persoana fizica pentru a raspunde , ramanand obligat in nume propriu pentru achitarea creantei continuta in biletul la ordin , in cazul in care societatea debitoare nu achita la termen.

Prin urmare nu prezintă importantă cum e completată rubrica din stânga sus..... Avalizat pentru....e valabil dacă e atât pentru emitent, cât si pentru creditor?