Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata arendei
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata arendei

Cum se inregistreaza in contabilitate in partida simpla, plata arendei in bani?
multumesc.
la coloana de plati cu numerar ca si cheltuiala deductibila pe baza dispozitiei de plata semnata de beneficiarul sumei.
La rubrica cheltuieli , suma se va scadea din venit.
Buna seara.Nu este un raspuns ci o intrebare.Plata in natura a arendei cum se inregistreaza?
(Facem factura catre pf cu care avem contract de arenda, si cum o trecem in Jurnal? o si inacasam o si platim ca sa fie si venit si cheltuiala?)
treceti atat pe venituri cat si pe cheltuieli suma respectiva (cantitatea de cereale x pretul comunicat de cons. judetean pentru fiecare tip)

completati borderoul de arenda, iar la sfarsitul lunii intocmiti factura fiscala centralizata.
xerxes, utilizator
Si in cazul in care plata arendei se face in produse atunci mai reprezinta o cheltuiala deductibila? MUltumesc mult.