avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata arendei
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata arendei

Cum se inregistreaza in contabilitate in partida simpla, plata arendei in bani?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: nenesa , utilizator 18:08, 5 Aprilie 2013
la coloana de plati cu numerar ca si cheltuiala deductibila pe baza dispozitiei de plata semnata de beneficiarul sumei.
La rubrica cheltuieli , suma se va scadea din venit.
Buna seara.Nu este un raspuns ci o intrebare.Plata in natura a arendei cum se inregistreaza?
(Facem factura catre pf cu care avem contract de arenda, si cum o trecem in Jurnal? o si inacasam o si platim ca sa fie si venit si cheltuiala?)
treceti atat pe venituri cat si pe cheltuieli suma respectiva (cantitatea de cereale x pretul comunicat de cons. judetean pentru fiecare tip)

completati borderoul de arenda, iar la sfarsitul lunii intocmiti factura fiscala centralizata.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Decembrie 2011
xerxes, utilizator
Si in cazul in care plata arendei se face in produse atunci mai reprezinta o cheltuiala deductibila? MUltumesc mult.

Alte discuții în legătură

Monografie contabila plata arenda in bani si natura cu retinerea impozit la sursa Kolea41 Kolea41 buna seara , rog un exemplu de inregistrare contabila a operatiunilor ce deriva din plata arendei- in special in natura- cu stabilirea si retinerea impozitului ... (vezi toată discuția)
Arenda ramolex ramolex buna seara, va supun atentiei urmatorul subiect, interesant cred eu. consiliul judetean a hotarat preturile medii la produsele agricole pentru anul 2011, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare arenda ramona chisalita ramona chisalita Buna ziua. Am o nelamurire legata de inregistrarea arendei: la momentul la care se faca plata arendei in natura (613=461), se mai intocmeste nota contabila ... (vezi toată discuția)