Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere Individuala, PFA sau SRL ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere Individuala, PFA sau SRL ?

Buna ziua!

Apreciez raspunsurile primite in acest forum, sunt oferite de oameni competenti.
Orice raspuns imi veti oferi va fi binevenit si ma va ajuta sa iau decizia corecta.

Sunt la inceput de drum.
Pana acum nu m-am documentat foarte bine referitor la acest subiect, dar am constatat totusi ca raspunsuri clare/sigure nu gasesc adunate toate, intr-un singur loc.
Am ceva cunostinte despre ceea ce va voi intreba dar nu e totul foarte clar.

Doresc sa desfasor activitati de consultanta (marketing, management).
Pentru inceput voi fi singura persoana care va desfasura aceste activitati.

Ma gandesc la urmatoarele:
- simplitatea procedurilor de contabilitate (sa nu am nevoie de contabil / nevoie rara de contabil);
- sa pot efectua singura procedurile contabile
- taxe si impozite cat mai mici

Estimez ca in primele luni profitul nu va fi foarte mare si probabil nici constant.

M-am gandit ca as reduce cuantumul taxelor si al impozitelor daca as face PFA sau II (intreprindere individuala), neplatitor de TVA.

Intrebarea 1: Taxe si Impozite, In cazul unei II:
Impozit pe profit de 16% + fondul asigurarilor de sanatate de 5,5% + contribuția pentru pensie, de 31% din cel puțin valoarea unui salariu minim pe economie.
Ceea ce nu inteleg este valoarea contributiei pentru pensie.
31% din profit? sau din ce se calculeaza?

Intrebarea 2:
In cazul in care sunt luni in care nu realizez nici un venit, cat va valora contributia lunara pe care o voi plati (profit, sanatate,pensie, somaj)?

Intrebarea 3:
Am inteles ca va trebui sa platesc tot eu un fond de somaj. In ce fel/mod voi putea beneficia de somaj?
Ce alte taxe si impozite va mai trebui sa platesc?

Intrebarea 4:
In conditiile de mai sus...16%+5.5%+31% + altele pe care nu le stiu = peste 52% din castig se duc pe taxe si impozite?
In aceste conditii mai este avantajos sa infiintezi II fata de SRL?

Intrebarea 5:
Pentru II, am inteles ca va trebui sa estimez (la infiintare) ce profit voi avea pe anul viitor pentru ca pe baza acestei estimari voi plati si taxele.
Am inteles bine? Cum anume voi putea anticipa corect venitul?
Ce se intampla daca voi avea un venit real mai mare sau mai mic?

Intrebarea 6:
Ce imi recomandati:
- sa infiitez II anul acesta (avand in vedere ca este sfarsit de an si este posibil sa nu reusesc sa obtin venituri)
Daca o infiintez anul acesta este avantajos? banuiesc ca voi plati taxe si impozite...sunt acestea mai mari..
- sa o infiintez in luna ianuarie

Intrebarea 7: angajati II
In cazul unei II, pot sa angajez persoane? Eu pot sa fiu propriul angajat?
Imi creste vechimea in cartea de munca? Cum se calculeaza aceasta in cazul in care pot exista perioade fara venit/activitate?

Intrebarea 8: Trecerea de la II la SRL
Se poate face transformarea de la II la SRL?
Ce conditii trebuie indeplinite? Exista o conditie/limitare de timp sau de profit?

Intrebarea 9: Calificari necesare
Pentru II sau PFA in domeniul consultantei am nevoie de calificari speciale?
Unde anume as putea consulta o lista a calificarilor necesare? Este valabil codul COR?

Intrebarea 10: Coduri CAEN
Banuiesc ca la domeniul de activitate va fi trecut unul sau mai multe coduri CAEN.
Am inteles ca la II voi putea trece doar un cod CAEN?
Voi putea desfasura activitati de consultanta in domenii inrudite? Studiile (aceeasi facultate) imi permit sa desfasor ambele activitati dar ca si denumire in codul COR sunt diferite, la fel si CAEN.

Am pus intrebarile pentru II deoarece aici am mai multe neclaritati.
Va rog, daca considerati ca o alta forma juridica este mai avantajoasa sa imi prezentati parerile dvs. (avantaje si dezavantaje).

Va multumesc anticipat, tuturor celor care imi veti raspunde!
anitsirc, utilizator
cam multe intrebari,poate acest link va lamureste in mare parte,cititil cu atentie..
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc!
Asa este, multe intrebari.
Am considerat ca e mai bine sa le pun pe toate intr-un post decat sa fac subiecte separate si
sa reiau in fiecare o parte a povestii (introducerea).
Sper sa nu sperii cu numarul de intrebari pe cei care ar putea sa imi raspunda.
Daca cineva doreste sa raspunda, o poate face doar la una din intrebari... sper sa adun raspuns la toate in timp.