avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

ce se poate intinpla cu un permis suspendat,nu stiu pe cit pt ca tractam o platforma m-i sa intocmit dosar penal art 86 aln 2 fara drept de circulatie
Multumesc:)
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 22:40, 27 Noiembrie 2011
pentru ce a fost suspendat?
dallexino a scris:

ce se poate intinpla cu un permis suspendat,nu stiu pe cit pt ca tractam o platforma m-i sa intocmit dosar penal art 86 aln 2 fara drept de circulatie
Multumesc:)



O.U.G.nr. 195/2002
Art.86 (2) : Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.


Art.111. - (1) Permisul de conducere sau dovada înlocuitoare a acestuia se retine în urmatoarele cazuri:
a) la cumularea a cel putin 15 puncte de penalizare;
b) când titularul acestuia a savârsit una dintre infractiunile prevazute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) si (5), art.89 alin.(1), art.90 alin.(1) si art.92 alin.(3) si (5);
.......

Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în urmatoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva pentru o infractiune care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, savârsita ca urmare a nerespectarii regulilor de circulatie;
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile prevazute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) si (5), art.89 alin.(1) si (2), art.90 alin. (1) si art.92 alin.(3);
....
dosar penal!dar cu 2 detalii si acelea sarace nu prea aveti cum sa obtineti prea multe raspunsuri
Este vorba de conducerea unui autovehicul de catre o persoana ce nu poseda un permis de conducere corespunzator categoriei autovehiculului condus. Fapta constituie infractiune. Dupa ce hotararea judecatoreasca devine definitiva si irevocabila permisul de comducere se anuleaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce sa fac acum? popavlm popavlm am avut permisul suspendat pentru alcool si am fost prins conducand cu permisul retinut.... o sa mi se anuleze permisul sau ce o sa patesc? (vezi toată discuția)
Permis auto florin882012 florin882012 buna seara, daca am circulat cu numere false si m-a prins politia mii le-a ridicat, si numerele si carnetu de conducere in schimb nu mi-a dat nici-un proces ... (vezi toată discuția)
Conducere cu numar fals. Constantin02 Constantin02 Buna, am condus un autoturism cu numere de inmatriculare fals in urma cu 2 ani jumate mai exact ianuarie 2010, de atunci am mers o singura data in audiere la ... (vezi toată discuția)