Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Suprafete suprapuse,Tp si CF
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Suprafete suprapuse,Tp si CF

Mama vinde casa si 800 mp (din totalul de 2000mp),uneia dintre fiice in 1970.Cand se emite TP in 1997,suprafata apare nemodificata in intravilan,adica 2000mp si tot pe numele mamei...La cadastru exista doua cf uri,unul pe 2000 mp proprietar mama si, altul pe casa si 800mp proprietar fiica si sot.Moare sotul fiicei si apoi la cativa ani ,mama ei.Se face succesiunea dupa mama si se elib. un Ceritf de mostenitor fiicei,pt teren(2000 mp). Problema apare la succesiunea dupa sotul fiicei ( cf cu casa si cei 800 mp).Va rog un sfat.Multumesc
Daca fiica vine la mostenirea sotului cu copii ei, nu vad ce probleme ar fi ca nu se poate dezbate succesiunea dupa sot.... Daca vine la mostenire cu parintii sotului sau cu fratii si surorile acestuia atunci, da, ar fi probleme de succesiune si trebuie facuta rectificare de carte funciara si de titlu de proprietate
Multumesc pt timpul acordat
la cadastru nu exista doua CF daca ati intabulat titlul corect cu cei 2000 mp atunci CF (vechi) 1970 pe un teren care a facut obiectul lg proprietatii nu mai este valabil sau trebuia sa intabulati doar 1200mp...
(solutia ar fi sa il dati in judecata pe cel care a facut intabularea : autorizat cadastru si/sau registrator CF#-o)
Ma gandeam ca un topograf poate sa mi faca o rectificare cf.Sa vedem ce iese,,,Multumesc
Trebuie sa se rectifice simultan cele 2 carti funciare cu diminuarea suprafetei de la 2000 mp la 1200 conform realitatii. Posibil sa fie nevoie si de rectificari de acte, declaratii notariale.
Un autorizat cadastru va va putea indruma dupa ce va analiza situatia concreta acte + intabulari la CF