Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amenda ITM - lipsa contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amenda ITM - lipsa contract de munca

am infiintat un ii acum 2 luni iar acum 2 zile ca urmare a unei campanii nationale am fost depistat cu un muncitor care era in prima zi de munk a lui ,iar eu nu apucasem sa ii fac vreun contract de angajare
.k urmare am fost chemat la itm a 2 zi q toate actele ,si prezentandu-ma m-am ales cu o amenda de 100 de milioane .intrebarea mea este dak exista vreo cale prin care sa scap de amenda. va multumesc anticipat

V-au prins cu munca la negru practic...(banuiesc ca pentru asta v-au dat amenda)

Puteti incerca sa contestati procesul verbal, dar o justificare de genul "muncitorul era in prima zi de lucru si exact atunci a venit ITM-ul in control si exact in ziua aceea am avut altceva de lucru si nu am avut timp sa ii fac contract" nu o va crede nimeni...Daca au luat declaratie muncitorului care nu avea forme legale, cu atat mai mult nu va tine, pentru ca asta inseamna ca au si dovezi clare ca nu ati respectat prevederile Codului Muncii.
Parerea mea este ca nu va ramane decat sa platiti amenda in cauza...
Cristina Alexandrescu, Contabil
Nu exista.
HG 500/2011
Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de munca prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g), cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cea prevazuta la lit. a), cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei;