avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii de depus firma nou infiintata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii de depus firma nou infiintata

firma este o sapt infiintata , fiind sfarsit de an ce declaratii trebuie sa depun?
Cel mai recent răspuns: afaceriiolden , utilizator 22:55, 5 Ianuarie 2012
Depinde cum sunteti inregistrati din punct de vedere al TVA - platitor sau neplatitor, depinde cum ati optat - impozit pe profit sau pe venit, depinde daca aveti sau nu salariati. Cum ati completat anexa nr. 1 la inregistrarea societatii la Registrul Comertului? In cazul dvs. anul fiscal a inceput la data inregistrarii societatii si se termina la data de 31 decembrie 2011. Daca nu ati realizat venituri veti depune o declaratie pe propria raspundere ca nu ati realizat venituri.
Totul depinde daca pana la sfarsitul anului fiscal ati realizat sau nu venituri, ati desfasurat sau nu activitate comerciala.

sunt neplatitor de tva, nu am salariati, nu am inregistrat inca activitate comerciala, am optat ptr impozit pe profit
Trebuie sa mergeti la Administratia financiara sa va achizitionati Registrul de evidenta fiscala si Registrul unic de control.
In ianuarie, pana pe 25, vei depune declaratia 100.
annajanette a scris:

sunt neplatitor de tva, nu am salariati, nu am inregistrat inca activitate comerciala, am optat ptr impozit pe profit


Declaratia 101 privind impozitul pe profit
- termen de depunere - 25.02.2012; sau
- termen de depunere - 25.04.2012, cu conditia ca pana pe data de 25.01.2012 sa depuneti declaratia 100

Declaratia 392 - termen de depunere 25.02.2012

In cazul in care nu veti desfasura activitate pana la sfarsitul anului 2011 - Declaratia ca nu ati desfasurat activitate de la infiintare - termen de depunere 25.02.2012

In cazul in care veti desfasura activitate pana la sfarsitul anului - se depune bilant - termen de depunere - 150 zile de la inceputul anului - 29.05.2012

Declaratia 100 - nu se depune pana la data de 25.01.2012, decat in cazul in care l-am metionat mai sus (la declaratia 101) - se va depune in schimb trimestrial, la urmatoarele termene - 25.04.2012 (pentru trimestrul I/2012); 25.07.2012 (pentru trimestrul II/2012) si 25.10.2012 (pentru trimestrul III/2012).

Asa cum a spus si colega @T.LUMINITA, trebuie sa achizitionati Registrul Unic de Control si Registrul de Evidenta Fiscala.

Alte discuții în legătură

Impozit profit dissy dissy Buna ziua Va rog sa imi spuneti care este termenul de depunere al declaratiei 100 pt trim IV 2011 si al declaratiei 101 . Va multumesc frumos. (vezi toată discuția)
Nelamurire depunere declaratia 100, trim iv, an 2011 carmelalita carmelalita Daca exercitiul financiar nu se va incheia pana la 25 februarie 2012, cum trebuie depusa decl. 100, pentru trimestrul IV a anului 2011? - cu o suma cel putin ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratii feb 2012 ralucuzza2002 ralucuzza2002 Buna ziua!Ce declaratii trebuie sa depuna o SRL cu activitate suspendata care beneficiaza de regimu derogatoriu? Mentionez ca nu am desfasurat activitate de la ... (vezi toată discuția)