Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii de depus firma nou infiintata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii de depus firma nou infiintata

firma este o sapt infiintata , fiind sfarsit de an ce declaratii trebuie sa depun?
Multumesc.

Sa recapitulez un pic sa vad daca am inteles corect:
Pentru o firma care s-a infiintat in decembrie 2011, nu are activitate pana in prezent, nu este platitoare de tva si nici nu are angajati, trebuie sa depun declaratia pe propria raspundere ca nu s-a desfasurat activitate pana la 31.12.2011, decl 100, decl 101, decl 392.
Declaratia privind CA, trebuie? Sau aceasta se depune doar de catre platitorii de tva?

Declaratia 094 privind cifra de afaceri se depune doar de catre persoanele platitoare de TVA pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent.
Multumesc frumos.
mari.a a scris:

Multumesc.

Sa recapitulez un pic sa vad daca am inteles corect:
Pentru o firma care s-a infiintat in decembrie 2011, nu are activitate pana in prezent, nu este platitoare de tva si nici nu are angajati, trebuie sa depun declaratia pe propria raspundere ca nu s-a desfasurat activitate pana la 31.12.2011, decl 100, decl 101, decl 392.
Declaratia privind CA, trebuie? Sau aceasta se depune doar de catre platitorii de tva?

Entitatile nou-infiintate si care nu au avut activitate de la infiintare depun o declaratie pe proprie raspundere in termen de 60 de zile de la incheierea exercitiului financiar (pana la cel tarziu 29.02.2012). si declaratia 100 si eventual 392 dar asteptam vesti.

afaceriiolden, utilizator