avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii de depus firma nou infiintata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii de depus firma nou infiintata

firma este o sapt infiintata , fiind sfarsit de an ce declaratii trebuie sa depun?
Cel mai recent răspuns: afaceriiolden , utilizator 22:55, 5 Ianuarie 2012
Multumesc.

Sa recapitulez un pic sa vad daca am inteles corect:
Pentru o firma care s-a infiintat in decembrie 2011, nu are activitate pana in prezent, nu este platitoare de tva si nici nu are angajati, trebuie sa depun declaratia pe propria raspundere ca nu s-a desfasurat activitate pana la 31.12.2011, decl 100, decl 101, decl 392.
Declaratia privind CA, trebuie? Sau aceasta se depune doar de catre platitorii de tva?





Declaratia 094 privind cifra de afaceri se depune doar de catre persoanele platitoare de TVA pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent.
Multumesc frumos.
mari.a a scris:

Multumesc.

Sa recapitulez un pic sa vad daca am inteles corect:
Pentru o firma care s-a infiintat in decembrie 2011, nu are activitate pana in prezent, nu este platitoare de tva si nici nu are angajati, trebuie sa depun declaratia pe propria raspundere ca nu s-a desfasurat activitate pana la 31.12.2011, decl 100, decl 101, decl 392.
Declaratia privind CA, trebuie? Sau aceasta se depune doar de catre platitorii de tva?







Entitatile nou-infiintate si care nu au avut activitate de la infiintare depun o declaratie pe proprie raspundere in termen de 60 de zile de la incheierea exercitiului financiar (pana la cel tarziu 29.02.2012). si declaratia 100 si eventual 392 dar asteptam vesti.

Ultima modificare: Joi, 5 Ianuarie 2012
afaceriiolden, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit profit dissy dissy Buna ziua Va rog sa imi spuneti care este termenul de depunere al declaratiei 100 pt trim IV 2011 si al declaratiei 101 . Va multumesc frumos. (vezi toată discuția)
Nelamurire depunere declaratia 100, trim iv, an 2011 carmelalita carmelalita Daca exercitiul financiar nu se va incheia pana la 25 februarie 2012, cum trebuie depusa decl. 100, pentru trimestrul IV a anului 2011? - cu o suma cel putin ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratii feb 2012 ralucuzza2002 ralucuzza2002 Buna ziua!Ce declaratii trebuie sa depuna o SRL cu activitate suspendata care beneficiaza de regimu derogatoriu? Mentionez ca nu am desfasurat activitate de la ... (vezi toată discuția)