Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilizare vanzare cereale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilizare vanzare cereale

Buna ziua.
In cazul in care s-au cantarit 12000 kg grau, dar pe factura apar doar 11000 kg (de exemplu), diferenta reprezentad corpuri straine, cum descarc gestiunea de grau: fac descarcarea pe toate cele 12000 kg sau doar pe cele de pe factura, iar diferenta se trece pe cheltuieli?
Multumesc.
In activitatile agricole in care avem comert cu cereale, plante tehnice apar doua notiuni cantitate fizica si cantitate util de plata precum si util de gestiune. In contabilitate trebuie sa aveti stabilite cateva reguli in ceeace priveste modul cum se evidentiaza intrarea respectiv iesirea acestor produse.
Daca regula este sa inregistrati utilul (tinand cont de STAS) veti inregistra aceasta iesire din gestiune folosind ambele stari ale produsului d.p.d.v. cantitativ iar valoric va veti raporta la metoda aleasa de iesire din gestiune.
607=371 cantitate fizica 12.000 kg si cantitate util 11.000 kg, iar valoarea o veti stabili in functie de metoda aleasa de descarcare a gestiuni FIFO,LIFO, CMP
Carmen Jurubita, Contabil
dar eu contabilizez ca si produse finite, la descarcare operez 711=345, nu este corect?
iar la descarcare gestiune valoarea o stabilesc ca si medie a costului produselor finite inmultit cu kg de grau vandute, in cazul acesta costul mediu al produselor x 12000 kg.
oare este corect?
multumesc.
Nu ati facut mentiunea ca produsele la care faceti descarcarea de gestiune repreizinta produse finite.Da descarcarea de gestiune in acest caz se face 711=345 la costul de productie. Este corect.
Carmen Jurubita, Contabil