Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noul cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noul cod civil

Buna seara. Ce sa schimbat in noul cod civil legat de vanzarea unui apartament? exemplu:titulari X si Y avan un copil de 6 ani. X si Y divorteaza, copilul ramanand in intretinerea lui Y .Nu se face partajul bunurilor. Dupa un an Y moare. X cere in instanta incredintarea copilului. se face succesiunea bunurulor. copilul are 50% iar X 50%. Acum doresc sa vanda ap. ambi de comun acord. copilul are acum 17 ani si 9 luni. Dupa vechiul cod gaseai cumparator, se facea un ante contract cu promisiune de vanzare si pretul. Se mergea la autoritatea tutelara cu un curator si in termen de 15 zile putei vinde. Cu promisiunea, ca minorul sa dobandeasca alta locuinta. Acum am auzit ca trebuie mers la tribunal. Am cautat in noul cod dar nu am gasit nimic, sa ma lamureasca. Imi puteti spune cum se procedeaza. Sau unde sa caut mai exact? Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~