Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Responsabilitate privind realizarea obiectivelor ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Responsabilitate privind realizarea obiectivelor anuale de valorificare si reciclare a deseurilor de ambalaje

Vreau si eu sa inteleg cui revine resposabilitatea indeplinirii obiectivelor anuale de valorificare si reciclare in conditiile in care o firma produce ambalaje din plastic (navete din plastic), ambalaje ce sunt produse la comanda, pe baza unui contract sau vandute prin distribuitori; de asemenea o parte din aceste ambalaje sunt personalizate cu logo-ul clientului la cererea acestuia.
Va multumesc!
Este necesar sa aveti in vedere prevederile Legii 608/2011 privind evaluarea conformitatii produselor, a OUG 78/2000 privind regimul deseurilor si HG 621/2005 privind gestionarea ambalajelor si a deseurilor de ambalaje, toate cu completarile si modificarile la zi.
Art. 4 din Legea 608/2001
lit. t) producãtor - persoanã responsabilã pentru proiectarea si realizarea unui produs, în scopul introducerii pe piatã, în numele sãu; responsabilitãtile producãtorului se aplicã oricãrei persoane fizice sau juridice care asambleazã, ambaleazã sau eticheteazã produse în vederea introducerii pe piatã sub nume propriu;
lit n) introducere pe piatã a unui produs - actiunea de a face disponibil, pentru prima datã, contra cost sau gratuit, un produs din domeniul reglementat, în vederea distribuirii si/sau utilizãrii;
Anexa 1 din HG 621/2005
lit. a1) introducere pe piata nationalã a unui produs - actiunea de a face disponibil pe piatã, pentru prima datã, contra cost sau gratuit, un produs, în vederea distribuirii si/sau utilizãrii. Produsele fabricate exclusiv pentru un operator economic care îsi aplicã denumirea, marca sau un alt semn distinctiv pe produs se considerã a fi introduse pe piata nationalã de cãtre acesta. Ambalajele produselor importate/achizitionate din tãri ale Uniunii Europene de cãtre operatorii economici, inclusiv ambalajele produselor destinate utilizãrii/consumului propriu, se considerã a fi introduse pe piata nationalã la momentul importului.

Consider ca responsabilitatea privind realizarea obiectivelor anuale de valorificare si reciclare a deseurilor de ambalaje revine Dvs. pentru produsele realizate in baza comenzilor si a contractelor, si partenerilor Dvs., pentru produsele personalizate cu logo-ul acestora.