Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare firma

daca 2 asociati ai unui srl nu mai depun bilanturile contabile si pur si simplu renunta a se mai ingriji de firma , firma o desfiinteaza registrul comertului sau trebuieradiata cu ajutorul unui lichidator...
mentionez ca nu sunt bunuri bobile sau imobile la aceasta firma
va multumesc
Se poate si intr-o varianta si in cealalta. In cazul in care solicitati dvs., se face o cerere la ORC, se platesc niste taxe, se publica in Monitorul Oficial si bineanteles se incheie un bilant de lichidare, vizat de un expert contabil. Si ORC poate cere din oficiu dizolvarea, conform Legii nr. 31/1990, republicata.