Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii SALARIZARE 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

SALARIZARE 2011

Buna ziua. Am o intrebare la dvs. despre cum se face calculul unui salariu pentru o peroana care a avut contractul de munca suspendat pentru cresterea copilului pana la 3 ani (cu handicap) pana la data de 6 octombrie 2011. Mentionez ca am intrat in concediu de cresterea copilului in data de 16 octombrie 2008, si pe vremea aceea eram contabil I A cu PL (postliceala) cu un salariu tarifar de 989 lei. Doresc sa ma ajutati sa-mi spuneti la ce salar ma incadrez acum dupa 3 ani de suspendare , daca unitatea bugetara la care lucrez m-a incadrat la gradatia 4 si clasa de salarizare 30( am spor vechime 20%). Doresc sa stiu exact salariul dupa noua lege a salarizarii 284 si 285/2010, deoarece vreau sa dau in judecata unitatea deoarece nu m-a incadrat ca plata la vechiul meu salar (989 plus celelalte scaderi (25% si respectiv 15%) care s-au facut pe perioada in care nu am profesat, ci m-a incadrat la nivelul unui salariat cu studii medii (890), si astfel ca mi s-a diminuat salariul pe principiul ca nu mai exista PL ci M, iar in unitatea mea caz similar in plata nu exista. Astept raspunsuri. Va multumesc.
Nu specificati in ce domeniu bugetar va desfasurati activitatea,dar daca sunteti pe grila
C. Alte unităţi bugetare de subordonare centrală şi locală, precum şi din compartimentele de contabilitate, financiar, aprovizionare, investiţii,intr-adevar nu exista functie de contabil IA cu postliceala,ci doar contabil IA cu st. medii,incadrarea la baza fiind in clasa 22,dar cum dvs. aveti gradatia IV,ati mai primit suplimentar inca 8 clase,de aceea incadrarea in clasa 30 este corect facuta.
Pentru a verifica si salariul cuvenit in prezent,ar trebui sa stiu exact unde actvitati(administratie,sanatate,cultura,etc) si daca pe langa salariul tarifar si spor de vechime ati beneficiat de alte adaosuri,precum spor de fidelitate,prime,etc in 2008,cand ati intrat in ccc,pt. ca in functe de acest aspect,s-au facut reincadrarile incepand cu 1 ianuare 2010,prin aplicarea Legii330/2009,si in salariul tarifar (989lei)s-au introdus si acele sporuri,in functie de domeniul bugetar in care lucrati.
ContSters136493, utilizator
Da. Sunt contabila intr-un spital de copii , deci in sanatate, si pana in 2008 am beneficiat si de spor de fidelitate.Eu nu contrazic incadrarea pe gradatie si clasa de salarizare ca nu este facuta corect, ci suma calculata ca salar de baza nou , care mi s-a facut pe contabil IA cu studii medii (890)din ordonanta 17/2010, aplicandu-se si +25% si - 15% rezultand un salariu de 1117 lei.In cadrul spitalului nu mai exista alt caz similar cu postliceala in plata si de aceea m-a incadrat la suma cu studii medii .Eu sunt nemultumita , deoarece la spitalul judetean din aceeasi localitate , unde sunt cazuri ca al meu , (de postliceala si la aceeasi gradatie si clasa de salarizare) au fost incadrati cf ord 17/2010 cu 1039 lei (care era maximul pentru contabil IA cu PL pana la dec.2010).Acest spital si el a avut sporuri de fidelitate. Salariul unii contabil I A cu gradatia 4 si clasa 30 la spitalul judetean este de 1285 lei , iar al meu fiind de 1117 lei. e o diferenta de 160 lei .. totusi. Eu vreau sa stiu unde s-a calculat gresit sau bine? La mine la spitalul de copii cu 1117 lei sau la judetean cu 1285 lei.
Daca ati plecat in ccc avand un salariu de 1039lei,stablit in cf. cu OUG 17/2008,nivel maxim,atunci in prezent trebuia sa aveti un salariu de 1287lei,incadrare contabil IA st.medii,cl.30.gradatie IV.
Calculul s-a facut in felul urmator:
-Salariu tarifar incadrare cf. grila 17/2008 la data de 31 dec.2009 =1039lei
-Salariu de baza la reincadrare cf.Legii330/2009,incepand cu 1 ianuarie 2010=1492lei(1039+114 spor preventie+208spor vechime+131valoare prima de stabilitate lunara)
-Salariu de baza 1iulie-31dec2010=1119lei (1492x75%)
-Salariu de baza incepand cu 1 ianuarie 2011=1287lei(1119x115%)
Multumesc mult pentru raspunsul dat. Acum am o alta intrebare referitor la salariul care ar fi trebuit sa-l primesc conform raspunsului dvs. A trecut deja o luna si jumatate de cand am primit decizia cu salarul gresit (1117 lei in loc de 1287), am sesizat verbal unitatea de acest lucru , dar nici in ziua de azi nu am primit un raspuns cum ca mi-ar schimba decizia cu noul salar corect. Ce as putea face in cazul in care nici la 15 decembrie nu primesc salariul nou de 1287 lei? Pot sa dau unitatea in judecata? Nu a trecut deja prea mult timp de la primirea deciziei cu salariul gresit (05.10.2011)?. Cum ma sfatuiti sa procedez? Va multumesc anticipat.
Urgent,adresati-va in scris conducerii unitatii pentru a solicita verificarea modalitatii de stabilire a sal. de baza la revenirea din ccc,modalitate pe care o considerati ca fiind eronata.Sesizarea verbala nu este suficienta !
Prezentati ca argument calculul salarial pe care vi l-am indicat .
Solicitati in acelasi timp si acordarea drepturlor salariale cuvenite ,in mod corespunzator(salariul pe noiembrie care se achita in decembrie,stabilit corect si diferenta salariala pe octombrie )
ContSters136493, utilizator