avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1077 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salariu unilaterala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salariu unilaterala

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti daca pot modifica salariile la min pe economie (670 ) fara acordul salariatului, avand in vedere ca nu avem contract colectiv la nivel de unitate,deci singura lege ce trebuie respectata este hg 1193/2010.

Modificarea sa fie unilaterala din partea angajatorului.
Multumesc.:">
Cel mai recent răspuns: AndreiSRB , utilizator 12:43, 23 Noiembrie 2011
Daca la inceput salariul a fost stabilit prin negociere intre parti, si modificarea trebuie facuta tot cu acordul partilor. Puteti propune, dar nu este obligatoriu sa fie acceptata propunerea. Actul aditional trebuie semnat de ambele parti, daca el nu este ca efect al unor legi noi etc.
Puteti face Decizie Colectiva, atata vreme cat modificati salariul exact asa cum scrie in lege :
670 lei ! Nu are nici o legatura cum a fost salariul stabilit la inceput, atunci cand i -l modifici ( maresti ) pt. a intra in legalitate. Dar, repet : asta este valabil numai pt. salariul prevazut in lege : 670 lei.
Negocierea este principiul din Codul MunciI....Fara acordul ambelor parti este nula modi- ficarae cidm!Doar in cazurile expres prevazute de lege,cand angajatorul :-se reorganizeaza/restructureaza,detaseaza,atunci modifica UNILATERAL cidm !...#-o:closedtopic:
carmen.balan1967@yahoo.com a scris:

Puteti face Decizie Colectiva, atata vreme cat modificati salariul exact asa cum scrie in lege :
670 lei ! Nu are nici o legatura cum a fost salariul stabilit la inceput, atunci cand i -l modifici ( maresti ) pt. a intra in legalitate. Dar, repet : asta este valabil numai pt. salariul prevazut in lege : 670 lei.


Cred ca aici e vorba de o diminuare a salariului, nu de o marire (cine nu ar semna pentru marire de salariu? :D)
Da, este o micsorare de salariu.
Legea ma obliga sa asigur salariu de 670 lei.
In acest caz pot modifica salariile printr-o deczie colectiva a angajatorului?

Alte discuții în legătură

Salariul minim - mediu privat carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Am inteles bine ca salariul minim in mediul privat este de 700 lei ? (vezi toată discuția)
Salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare 2011 ilysuciu ilysuciu salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare incadrat in functii cc necesita studii superioare (vezi toată discuția)
Disponibilizare lider de sindicat dianamariadamian dianamariadamian Buna ziua tuturor!:D Am o nelamurire fff mare!Sunt presedinte de sindicat la filiala mea,ocup postul de economist si se face reorganizare...care sunt ... (vezi toată discuția)