Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salariu unilaterala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salariu unilaterala

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti daca pot modifica salariile la min pe economie (670 ) fara acordul salariatului, avand in vedere ca nu avem contract colectiv la nivel de unitate,deci singura lege ce trebuie respectata este hg 1193/2010.

Modificarea sa fie unilaterala din partea angajatorului.
Multumesc.:">
Daca la inceput salariul a fost stabilit prin negociere intre parti, si modificarea trebuie facuta tot cu acordul partilor. Puteti propune, dar nu este obligatoriu sa fie acceptata propunerea. Actul aditional trebuie semnat de ambele parti, daca el nu este ca efect al unor legi noi etc.
Puteti face Decizie Colectiva, atata vreme cat modificati salariul exact asa cum scrie in lege :
670 lei ! Nu are nici o legatura cum a fost salariul stabilit la inceput, atunci cand i -l modifici ( maresti ) pt. a intra in legalitate. Dar, repet : asta este valabil numai pt. salariul prevazut in lege : 670 lei.
Negocierea este principiul din Codul MunciI....Fara acordul ambelor parti este nula modi- ficarae cidm!Doar in cazurile expres prevazute de lege,cand angajatorul :-se reorganizeaza/restructureaza,detaseaza,atunci modifica UNILATERAL cidm !...#-o:closedtopic:
carmen.balan1967@yahoo.com a scris:

Puteti face Decizie Colectiva, atata vreme cat modificati salariul exact asa cum scrie in lege :
670 lei ! Nu are nici o legatura cum a fost salariul stabilit la inceput, atunci cand i -l modifici ( maresti ) pt. a intra in legalitate. Dar, repet : asta este valabil numai pt. salariul prevazut in lege : 670 lei.

Cred ca aici e vorba de o diminuare a salariului, nu de o marire (cine nu ar semna pentru marire de salariu? :D)
Da, este o micsorare de salariu.
Legea ma obliga sa asigur salariu de 670 lei.
In acest caz pot modifica salariile printr-o deczie colectiva a angajatorului?