Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... MASTERAT
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

MASTERAT

Buna ziua,
Intrucat nu gasesc categoria pt invatamant am sa intreb aici.
Fiul meu termina anul viitor facultatea de geografia turismului si vrea sa faca masterat in altceva . (Asistenta manageriala si secretariat).
Este posibil? Si daca se poate face, ce diploma va obtine?
Ce conteaza licenta sau masteratul?

Diploma de licenta atesta tipul / nivelul calificarii absolventului; masteratul atesta aprofundarea studiilor de licenta, nu confera o calificare suplimentara. In opinia mea este de preferat un masterat in acelasi domeniu.

Specializarea de care spuneti – Asistenta manageriala si secretariat – pare sa fie de licenta, nu de master...