Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Poate un consilier juridic, angajat al unei societati ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Poate un consilier juridic, angajat al unei societati comerciale, sa fie administrator si asociat intr-o alta societate comerciala in acelasi timp?

Buna ziua, poate un consilie juridic , angajat al unei societati comerciale sa fie administrator si asociat intr-o alta societate comerciala, in acelasi timp?

Multumesc !
Da. Sigur ca se poate. Si eu sunt in aceasta situatie. Este perfect legal. Nu exista niciun impediment legal in acest sens.
Ma intereseaza si pe mine acest subiect controversat. Puteti, va rog, sa exemplificati legal, pentru ca din cate se vorbeste si se face referire la lege, ar rezulta ca nu sunt compatibile cele doua! Multumesc!

Legea 514/2003 prevede :

Art. 10.
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din conflict de interese, in conditiile legii.

Art. 20 din Statutul consilierilor juridici prevede:

Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibila cu:
a) activitatea didactica universitara si de cercetare;
b) functia de arbitru, mediator sau expert, in conditiile legii si cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
c) participarea la comisii de studii, de intocmire a proiectelor de reglementari juridice;
d) orice alta activitate profesionala care nu incalca situatiile de incompatibilitate si de nedemnitate;
e) calitatea de asociat, actionar, administrator, cenzor la oricare dintre formele de organizare juridica prevazute de lege.
Multumim!