Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu maternal

Am si eu o dilema si sper ca ma puteti ajuta. Sunt in concediu maternal si vreau sa-mi schimb locul de munca. Daca ma intorc la servici si apoi imi dau demisia spre a ma angaja in alta parte mai beneficiez de cei 500 de ron care se acorda pentru intoarcere anticipata la servici?
Sunteti in concediu de maternitate sau in concediu pentru CCC , intrucat nu sunt identice?

Daca sunteti in CCC , cuantumul stimulentului de insertie depinde de data nasterii copilului .. daca copilul s-a nascut inainte de 01.01.2011 , valoarea acestuia este de 100 lei, iar daca s-a nascut dupa 01.01.2011 este de 500 lei.

In speta, dvs veti beneficia de stimulentul de insertie daca reveniti mai devreme la serviciu din CCC.
Copilul este nascut dupa 01.01.2011 si deci voi beneficia de 500 de ron la intoarcerea din Concediul de ingrijire copil, intrebarea mea este daca voi beneficia de ei si in conditiile in care la intoarcerea din concediu imi dau demisia pentru a ma angaja in alta parte.
da. nu tine de locul de munca este un stimulent acordat mamei.
cassady a scris:

Copilul este nascut dupa 01.01.2011 si deci voi beneficia de 500 de ron la intoarcerea din Concediul de ingrijire copil, intrebarea mea este daca voi beneficia de ei si in conditiile in care la intoarcerea din concediu imi dau demisia pentru a ma angaja in alta parte.

Da, veti beneficia de acest stimulent ... in acest caz:
1. faceti cerere de reluarea a activitatii
2. faceti cerere de incetare a activitatii la vechiul loc de munca- demisie sau acordul partilor - si in acelasi timp semnati noul c.i.m.
3. Depuneti actele de reluare a activitatii la AJPS , in vederea acordarii stimulentului de insertie.
Acte pentru obtinerea stimulentului de crestere copil
[ link extern ]
Multumesc frumos pentru informatii