Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... I.I. lucrez la beneficiar
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

I.I. lucrez la beneficiar

Buna ziua,am un i.i.,sunt cosmeticiana si lucrez la beneficiar pe baza de comision.Va rog sa-mi spuneti ce documente trebuie sa am ca sa fiu in regula pt. finante(registre,chitantiere,facturiere....)MUTUMESC! ILEANA TANASE
Buna ziua,am un i.i.,sunt cosmeticiana si lucrez la beneficiar pe baza de comision.Va rog sa-mi spuneti ce documente trebuie sa am ca sa fiu in regula(registre,chitantiere,facturiere.registru unic de control...) Cu beneficiarul am contract de colaborare.Cine plateste impozitul pe venitul meu, eu sau el? MUTUMESC! ILEANA TANASE
TANASE ILEANA, utilizator
TANASE ILEANA a scris:

Buna ziua,am un i.i.,sunt cosmeticiana si lucrez la beneficiar pe baza de comision.Va rog sa-mi spuneti ce documente trebuie sa am ca sa fiu in regula(registre,chitantiere,facturiere.registru unic de control...) Cu beneficiarul am contract de colaborare.Cine plateste impozitul pe venitul meu, eu sau el? MUTUMESC! ILEANA TANASE

Va rog sa fiti mai explicita. Ce intelegeti prin "a lucra la beneficiar?"
Beneficiarii dvs sunt clientii dvs. Nu cred ca puteti lucra in baza unui contr de comision in aceasta situatie.
Ileana din cele expuse aici ar rezulta ca lucrezi in salonul cuiva. In mod normal incasezi banii pentru ceea ce prestezi, persoanei care detine salonul ii platesti chirie pe aparatura / pentru spatiu. Iti platesti singura contributiile la pensii / sanatate. Toate astea daca vrei sa folosesti I.I.
Modul descris suna mai mult a relatie angajat - angajator, in care prestezi dar altcineva incaseaza banii, tie revenindu-ti % din munca prestata.
Da,este adevarat,lucrez in salonul cuiva,insa folosesc toate produsele, aparatele si spatiu pentru care nu platesc nimic,doar prestez o munca si sunt platita %din ceea ce fac.Am incheiat un contract de colaborare intre i.i.-ul meu si srl-ul ei.
TANASE ILEANA a scris:

Da,este adevarat,lucrez in salonul cuiva,insa folosesc toate produsele, aparatele si spatiu pentru care nu platesc nimic,doar prestez o munca si sunt platita %din ceea ce fac.Am incheiat un contract de colaborare intre i.i.-ul meu si srl-ul ei.

ceea ce ne descrii tu arata mai degraba a contr de munca mascat. Fiscul poate considera activitatea ta ca fiind una dependenta, poate amenda proprietarul salonului si ii poate impune plata de contributii sociale.
Trebuie sa intocmiti atent Contr de colaborare intre voi, banii pe care ii incasezi, trebuie sa ii incasezi in numele tau atata timp cat tu faci prestatia.
Iti trebuie casa de marcat si reg unic de control. Decontarile intre voi le faceti pe baza de facturi.