Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este posibila reevaluarea unui imobil dupa o sentinta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este posibila reevaluarea unui imobil dupa o sentinta judecatoreasca?

Buna ziua,

In 2008 am inceput un proces de iesire din indiviza, prin care am cerut atribuirea catre mine a imobilului aflat in proprietate comuna (mostenire de la bunicul nostru lasata celor 4 nepoti).
Evaluatorii au venit in 2009, procesul s-a incheiat in 2010, recursul s-a incheiat acum, in 2011.
Pentru ca in acest moment sentinta spune ca imobilul e al meu dar trebuie sa platesc niste sulte, si eu, dupa 3 ani de proces, mi-am schimbat planurile = nu mai vreau sa posed imobilul (1. m-am mutat definitiv din localitate, 2. am cheltuit din banii pregatiti in 2009), cum vor decurge evenimentele?

E posibil ca cei implicati sa ceara excutare silita?

Daca eu nu mai vreau imobilul si acesta se va scoate la vanzare (si se va vinde, probabil, la un pret mai mic decat evaluarile din 2009), cum se va imparti suma obtinuta?

Pot cere o reevaluare sau... este posibil ca pe langa faptul ca nu voi beneficia de imobil (pentru ca se va vinde) sa scot si bani din buzunar?

E vreun argument in favoarea mea faptul ca din 2009 (ianuarie) pana in 2011 (noiembrie) preturile au scazut si evaluarea expertilor nu mai este de actualitate?

Help!

Multumesc.
rowebsurfer, utilizator
nu este un argument, cel putin nu unul de care sa puteti folosi acum.
explicati-le situatia fostilor coproprietari precum si faptul ca puteti taragana executarea silita mult timp daca nu va convine pretul. solicitati-le un acord de vanzare sub conditia virarii parte din pret in conturile lor, corespunzator sultei fiecaruia, astfel aveti sansa sa vindeti imobilul, inainte de a achita sultele, la un pret probabil mai ok decat in cazul executarii.
Multumesc pentru raspuns.

"nu este un argument, cel putin nu unul de care sa puteti folosi acum." - ce inseamna asta, cand as putea folosi argumentul?

"precum si faptul ca puteti taragana executarea silita mult timp daca nu va convine pretul." - care ar fi mijloacele de amanare a executarii silite?

Trebuie sa mai stiti ca nu vreau sa cumpar imobilul, voiam acum 3 ani, acum as vrea doar sa se vanda si sa se imparta egal suma la 4.
Asta caut acum, un mijloc care sa ma ajute in aceasta actiune.
persoanele carora le datorati sulte, pot cere executarea silita a dvs. nu e obligatoriu sa se vanda imobilul care v-a fost atribuit prin sentinta prin care ati fost obligat si la plata de sulte. se poate executa silit orice alt bun al dvs.
in cadrul executarii silite, daca dvs. nu sunteti de acord cu vanzarea la suma la care a fost evaluat imobilul in sentinta, puteti cere executorului reevaluarea bunului ce urmeaza a fi execulat
indiferent ce suma se va obitne in urma vanzarii vreunui bun al dvs, veti fi obligat sa acordati suma stabilita prin sentinta. deci...este posibil sa fie sultele mai mari decat valaorea obtina la vanzare
aadynna, utilizator
spun ca nu este un argument acum (si ma refer la faptul ca ar fi fost un argument in trecut si nu ca va fi unul in viitor) pentru ca ar trebui sa atacati intr-un fel hotararea judecatoreasca dar cum nu sunt expert in procedura nu va pot spune exact care sunt conditiile in care puteti face asta.
puteti formula contestatie la executare, dar nici acesta nu este un argument pentru ca ati fi nevoit sa depuneti cautiunie si sa intalniti la randul dvs o procedura destul de greoaie.
Nu aveti un mijloc prin care sa impartiti suma la 4. sunteti tinut a plati sultele.
cea mai buna solutie, dupa cum va spuneam, este vanzarea la un pret cat mai mare, cu acordul creditorilor dvs.
rowebsurfer a scris:

Buna ziua,

In 2008 am inceput un proces de iesire din indiviza, prin care am cerut atribuirea catre mine a imobilului aflat in proprietate comuna (mostenire de la bunicul nostru lasata celor 4 nepoti).
Evaluatorii au venit in 2009, procesul s-a incheiat in 2010, recursul s-a incheiat acum, in 2011.
Pentru ca in acest moment sentinta spune ca imobilul e al meu dar trebuie sa platesc niste sulte, si eu, dupa 3 ani de proces, mi-am schimbat planurile = nu mai vreau sa posed imobilul (1. m-am mutat definitiv din localitate, 2. am cheltuit din banii pregatiti in 2009), cum vor decurge evenimentele?

E posibil ca cei implicati sa ceara excutare silita?

Daca eu nu mai vreau imobilul si acesta se va scoate la vanzare (si se va vinde, probabil, la un pret mai mic decat evaluarile din 2009), cum se va imparti suma obtinuta?

Pot cere o reevaluare sau... este posibil ca pe langa faptul ca nu voi beneficia de imobil (pentru ca se va vinde) sa scot si bani din buzunar?

E vreun argument in favoarea mea faptul ca din 2009 (ianuarie) pana in 2011 (noiembrie) preturile au scazut si evaluarea expertilor nu mai este de actualitate?

Help!

Multumesc.

rowebbsurfer, ti-ai asumat responsabilitatea prin cererea de chemare in judecata avand ca obiect dedus judecatii iesire din indiviziune, instanta a dispus ca esti proprietarul acelui imobil obligandu-te de a plati sulte celorlati mostenitori, nu te absolvi de obligatia de a plati acele sulte, incercand sa acreditezi o idee nefericita care nu are de-a face cu legea, ca dupa durata a trei ani de procese, nu ar mai trebui sa platesti acei bani catre terti. Razgandirea ta nu are nicio eficienta fata de ceea ce a stabilit intanta, in final. Se pune in vanzare acel imobil, la cererea creditorilor( nu ai vrut sa platesti acele sulte asa cum a stabilit instanta!), este firesc sa fii executat silit fara niciun drept de-a mai cere reevaluarea acelui imobil, in calitate de debitor. Ar avea acest drept, intr-o oarece masura, doar creditorii daca vor considera acest lucru... Pe un titlu executoriu pus in executie silita, in calitate de debitor nu ai niciun altfel de drept, decat sa platesi datoriile catre creditori!