Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Administrator firma, cumul de functii, probleme legate ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Administrator firma, cumul de functii, probleme legate de TVA

Buna ziua,

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu urmatoarea speta:
este deductibil TVA-ul aferent cheltuielilor cu combustibilul pentru un autoturism achizitionat numerar de catre administratorul unei firme, care indeplineste cumul de functii (contabil -4 ore/zi si agent vanzari/director vanzari- 4 ore/zi)?
Poate fi considerata functia de director vanzari asociata functiei de agent vanzari?
Multumesc foarte mult.
in primul rand, factura trebuie sa fie emisa pe numele firmei platitoare de tva si nu pe numele administratorului.
in al doilea rand, pentru a avea drept de deducere a tva, autoturismul trebuie sa fie exclusiv utilizat de catre agentii de vanzari, fapt dovedit prin intocmirea de contracte cu clientii si a foilor de parcurs.