Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia la zi dupa un proces de 9 luni castigat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia la zi dupa un proces de 9 luni castigat in instanta.

buna ziua ,tocmai am iesit invingator din procesul intentat firmei mele angajatoare. astazi am primit o hartie cu o hotarare din cadrul firmei cum ca as fi pus de maine din nou pe vechea mea functie si ca plata salariilor indexate majorate si reactualizate pe cele 9 luni de judecata urmeaza sa fie facuta.prima mea intrebare ar fi cum imi voi primi banii? Cum pot sa demisionez la zi cu mentiunea ca vreau sa imi fie platit si concediul? in baza carui articol din codul muncii ,sau cum pot pleca cat mai repede de la ei?.. pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu alte probleme pe urma stima tuturor!
croco_madness a scris:

buna ziua ,tocmai am iesit invingator din procesul intentat firmei mele angajatoare. astazi am primit o hartie cu o hotarare din cadrul firmei cum ca as fi pus de maine din nou pe vechea mea functie si ca plata salariilor indexate majorate si reactualizate pe cele 9 luni de judecata urmeaza sa fie facuta.prima mea intrebare ar fi cum imi voi primi banii? Cum pot sa demisionez la zi cu mentiunea ca vreau sa imi fie platit si concediul? in baza carui articol din codul muncii ,sau cum pot pleca cat mai repede de la ei?.. pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu alte probleme pe urma stima tuturor!

Buna ziua!Sunt intr-un caz identic,si as dori sa procedez tot prin demisie la zi.Mentionez faptul ca saptamana viitoare urmeaza sa ma angajez la alta societate.Pot sa beneficiez de drepturile salariale castigate prin hotarare judecatoreasca,de la fosta societate,dupa cele 5 luni de judecata?Va multumesc!
Buna ziua,

In mod normal angajatorultrebuie sa plateasca intr-un termen cat mai scurt dupa ce a primit comunciarea sentintei prin care s-a dispus reintegrarea si plata drepturilor salariale. faceti o cerere prin care solicitati acest lucru, insotita de o copie de pe sentinta.
in ce priveste "demisia la zi" este vorba de fapt de incetarea raporturilor de munca prin acordul partilor, in baza art.55 lit.b din codul muncii.
La data incetarii raporturilor de munca, daca aveti zile de concediu neefectuate, la momentul platii ultimelor drepturi salariale ar trebui sa vi se plateasca si concediul neefectuat.
croco_madness a scris:

buna ziua ,tocmai am iesit invingator din procesul intentat firmei mele angajatoare. astazi am primit o hartie cu o hotarare din cadrul firmei cum ca as fi pus de maine din nou pe vechea mea functie si ca plata salariilor indexate majorate si reactualizate pe cele 9 luni de judecata urmeaza sa fie facuta.prima mea intrebare ar fi cum imi voi primi banii? Cum pot sa demisionez la zi cu mentiunea ca vreau sa imi fie platit si concediul? in baza carui articol din codul muncii ,sau cum pot pleca cat mai repede de la ei?.. pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu alte probleme pe urma stima tuturor!

1. Nu exista sintagma ”demisie la zi” , fie va dati demisia care poate fi cu sau fara preaviz (art.81 C.mun.), fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor situatie in care nu se acorda preaviz (art.55 lit.b C.mun.)

2. Banii ii primiti fie pe stat de plata , fie prin virament bancar .. in functie de modalitatea de plata a salariilor in societatea respectiva.

3. Compensarea CO neefectuat este psoibila numai in cazul incetarii arportului de munca, potrivit art.146 alin.4 C.mun.
Faceti o cerere de incetare a raporturilor de munca cu acordul partilor, in baza art. 55 lit. b Codul Muncii. S-ar putea sa vi se aprobe. Probabil nici angajatorii in fata carora ati castigat nu doresc sa continue raporturile cu dvs. pentru inca 20 de zile, perioada legala de preaviz in cazul demisiei.
Perspective a scris:

.... Probabil nici angajatorii in fata carora ati castigat nu doresc sa continue raporturile cu dvs. pentru inca 20 de zile, perioada legala de preaviz in cazul demisiei.

Unde este mentionata aceasta perioada legala de preaviz in cazul demisiei ? .... :-/

Cred ca art.81 alin.4 C.mun . prevede altceva ... dar ...