Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... schimbare viceprimar
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

schimbare viceprimar

1)Viceprimarul poate fi schimbat pe art.57 din Legea 215,daca se afla in concediu medical?
Daca este prezent la sedinta,are drept de vot?
2)Persoana propusa pentru functia de viceprimar,are drept de vot?
Au drept de vot doar consilierii locali, indiferent cine sunt ei.

Art. 57 din legea 215/2001 vorbeste de dizolvarea consiliului local.

Art. 78 (2) Schimbarea din funcţie a viceprimarului se poate face de consiliul local, la propunerea motivată a unei treimi din numărul consilierilor sau a primarului, prin hotărâre adoptată cu votul a două treimi din numărul consilierilor în funcţie.
Art. 80. - Mandatul viceprimarului încetează de drept în condiţiile prevăzute la art. 72, care se aplică în mod corespunzător. În acest caz consiliul local ia act de încetarea mandatului şi alege un nou viceprimar.

Nu conteaza ca este in concediu medical, nu se aplica prevederile codului muncii.
Alexandru Munteanu, Avocat
Este vorba de art.57 din legea 215/2001 republicata si actualizata.Daca -mi poate cineva raspunde:viceprimarul in functie si persoana propusa pentru functia de viceprimar pot sa voteze sau au un interes personal patrimonial? Va foarte multumesc.
Pot sa voteze toti membrii consiliului local, indiferent daca sunt candidati la functie sau nu.