Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Retragerea de la plata intretinerii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Retragerea de la plata intretinerii

Doresc sa stiu ce contributie trebuie sa mai am eu ca proprietar la plata intretinerii, avand in vedere ca in apartament nu va mai locui nimeni? Mentionez ca am repartitoare de caldura si apometre la apa (am inteles ca totusi voi plati caldura blocului)
Faceti o cerere la asociatie in dublu exemplar cu nr de inregistrare sa nu aveti surprize ulterior.Pobabil ca va trebui sa achitati cheltuielile comune,insa daca nu veti locui in imobil trebuie neaparat adus la cunostiinta celor in drept ,altfel sunteti bun de plata.
@IPLoredana,
Gasiti aici pe avocatnet HG 1588/2007 care, daca o cititi, va lamureste asupra repartizarii cheltuielilor intr-o asociatie de proprietari.
In situatia cand un proprietar este inregistrat la asociatie cu "zero" persoane, pe lista de plata vor apare toate cheltuielile, mai putin cele care se repartizeaza pe numar de persoane.
De obicei pe numar ce de persoane se repartizeaza costul energiei electrice consumate la comun (iluminat casa scarii, functionare lift...), costul serviciului de salubritate, gazul daca nu este contorizat individual...