avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa -filiala fundatie
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa -filiala fundatie

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati .
Sunt administrator al unei activitati economice desfasurate in cadrul filialei unei fundatii.
Filiala are datorii in valoare de 35000 lei catre buget.
Finantele au deschis actiune pentru insolventa.
Filiala nu are patrimoniu sau bunuri.
Legea insolventei spune ca se aplica procedura ...excluzind anumite cazuri :"nu detin nici un bun in patrimoniul lor".
Ce lege se aplica in acest caz?
Ce se poate face ...si care este raspunderea mea in calitate de administrator?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: alexandru_dinu69 , utilizator 18:48, 5 Octombrie 2008
In acest caz, filiala se poate dizolva prin hotararea consiliului director al fundatiei.
Art.18 alin.1 din OG nr.26/2000 prevede ca, fundaţia îşi poate constitui filiale, ca structuri teritoriale, pe baza hotărârii consiliului director, prin care le este alocat patrimoniul.
In hotararea de infiintare a fundatiei nu era prevazut si patrimoniul filialei ??
Va multumesc pentru raspunsul dvs.
Filiala nu are patrimoniu.
Functioneaza in sediu pentru care plateste chirie si desfasoara activitati economice in spatii inchiriate. Unul dintre scopul fundatiei este acela de a creea locuri de munca. Scopul a fost atins numai ca datoriile catre bugetul statului au crescut si nu au fost acoperite in timp util.
Dat fiind faptul ca exista deja o procedura de insolventa pe rolul instantei, este suficienta hotarirea consiliului director pentru ca dosarul de insolventa sa ramina fara obiect?
Trebuie sa se dovedeasca ca in patrimoniul filialei nu exista niciun bun.
Nu cred ca hotararea Consiliului Director al fundatiei de dizolvare a filialei va ajuta foarte mult.
Multumesc pentru raspunsuri.
O precizare va mai rog. Din moment ce legea insolventei spune ca celor fara bunuri sau patrimoniu nu le este aplicata procedura aceasta, care este legea aplicabila si...care este procedura????
Si..inca o data ...multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum patrimoniu filiala fundatie alnajar alnajar Buna tuturor, Stie cineva care este cuantumul patrimoniului alocat unei filiale a unei fundatii? Cum se calculeaza?Este o suma fixa? Am cautat un rasp. in ... (vezi toată discuția)
Desfiintarea consilului director al unei fundatii diana666 diana666 buna ziua, nu imi este foarte clar daca o fundatie \\\\\\"mama\\\\\\" care are infiintata filiala in alt judet, filiala cu personalitate juridica distinca ... (vezi toată discuția)
Despre filiala fundatie egeorgiana25 egeorgiana25 buna ziua as dori sa stiu mai multe despre ce este necesar de a deschide o filiala a unei fundatii.in primul rand membrii fondatori m-au numit director in ... (vezi toată discuția)