Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa -filiala fundatie
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa -filiala fundatie

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati .
Sunt administrator al unei activitati economice desfasurate in cadrul filialei unei fundatii.
Filiala are datorii in valoare de 35000 lei catre buget.
Finantele au deschis actiune pentru insolventa.
Filiala nu are patrimoniu sau bunuri.
Legea insolventei spune ca se aplica procedura ...excluzind anumite cazuri :"nu detin nici un bun in patrimoniul lor".
Ce lege se aplica in acest caz?
Ce se poate face ...si care este raspunderea mea in calitate de administrator?
Va multumesc.
In acest caz, filiala se poate dizolva prin hotararea consiliului director al fundatiei.
Art.18 alin.1 din OG nr.26/2000 prevede ca, fundaţia îşi poate constitui filiale, ca structuri teritoriale, pe baza hotărârii consiliului director, prin care le este alocat patrimoniul.
In hotararea de infiintare a fundatiei nu era prevazut si patrimoniul filialei ??
Va multumesc pentru raspunsul dvs.
Filiala nu are patrimoniu.
Functioneaza in sediu pentru care plateste chirie si desfasoara activitati economice in spatii inchiriate. Unul dintre scopul fundatiei este acela de a creea locuri de munca. Scopul a fost atins numai ca datoriile catre bugetul statului au crescut si nu au fost acoperite in timp util.
Dat fiind faptul ca exista deja o procedura de insolventa pe rolul instantei, este suficienta hotarirea consiliului director pentru ca dosarul de insolventa sa ramina fara obiect?
Trebuie sa se dovedeasca ca in patrimoniul filialei nu exista niciun bun.
Nu cred ca hotararea Consiliului Director al fundatiei de dizolvare a filialei va ajuta foarte mult.
Multumesc pentru raspunsuri.
O precizare va mai rog. Din moment ce legea insolventei spune ca celor fara bunuri sau patrimoniu nu le este aplicata procedura aceasta, care este legea aplicabila si...care este procedura????
Si..inca o data ...multumesc.