Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... cuantum patrimoniu filiala fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

cuantum patrimoniu filiala fundatie

Buna tuturor,

Stie cineva care este cuantumul patrimoniului alocat unei filiale a unei fundatii?
Cum se calculeaza?Este o suma fixa?
Am cautat un rasp. in OG 26/2000 si nu am gasit nimic in afara de prev. art 18, al. 1, unde se specifica , ca fundatiile isi pot constitui filiale pe baza hot. autentificate ale cons. director, prin care le este alocat cate un patrimoniu.

Multumesc!
alnajar a scris:

Buna tuturor,

Stie cineva care este cuantumul patrimoniului alocat unei filiale a unei fundatii?
Cum se calculeaza?Este o suma fixa?
Am cautat un rasp. in OG 26/2000 si nu am gasit nimic in afara de prev. art 18, al. 1, unde se specifica , ca fundatiile isi pot constitui filiale pe baza hot. autentificate ale cons. director, prin care le este alocat cate un patrimoniu.

Buna ziua,
Conform legii, filialele nu au personalitate juridica proprie.
Deci nu au patrimoniu propriu ci o parte alocata din patrimoniul general al fundatiei.
Cu stima,
Filialele sunt considerate a fi cu personalitate juridica :)
freeelis a scris:
Filialele sunt considerate a fi cu personalitate juridica

Buna ziua @freeelis,
Mea culpa
Am facut confuzia intre filiala si sucursala.
Textul legal este:
Art. 13. - (1) Asociatia isi poate constitui filiale, ca structuri teritoriale, cu un numar minim de 3 membri, organe de conducere proprii si un patrimoniu distinct de cel al asociatiei.
(2) Filialele sunt entitati cu personalitate juridica, putand incheia, in nume propriu, acte juridice in conditiile stabilite de asociatie prin actul constitutiv al filialei. Ele pot incheia acte juridice de dispozitie, in numele si pe seama asociatiei, numai pe baza hotararii prealabile a consiliului director al asociatiei.
(3) Filiala se constituie prin hotararea adunarii generale a asociatiei. Personalitatea juridica se dobandeste de la data inscrierii filialei in Registrul asociatiilor si fundatiilor.
(4) In vederea inscrierii filialei, reprezentantul asociatiei va depune cererea de inscriere, impreuna cu hotararea de constituire a filialei, statutul, actul constitutiv, actele doveditoare ale sediului si patrimoniului initial ale acesteia, la judecatoria in a carei circumscriptie teritoriala urmeaza sa-si aiba sediul filiala. Dispozitiile art. 6 si ale art. 9-12 sunt aplicabile in mod corespunzator.

In aceste conditii, in lipsa altor precizari, cred ca marimea patrimoniului initial pentru o filiala trebuie sa fie acelasi cu acela fixat de lege pentru o fundatie.
Patrimoniul initial ce trebuie alocat este cel putin contravaloare a 100 de salarii minime brute pe economie.
Exceptie o fac acele fundatii care au drept scop operatiuni de colectare de fonduri, ce urmeaza a fi puse la dispozitia altor asociatii si fundatii, caz in care patrimoniul initial trebuie sa fie cel putin contravaloarea a 20 de salarii minime brute pe economie.

Cu stima,
Subscriu si eu la cele scrise ... deoarece in tacerea legii sunt aplicabile dispozitiile dreptului comun :)
Cornel Vasile, Consilier juridic
legalmgm a scris:

freeelis a scris:
Filialele sunt considerate a fi cu personalitate juridica

Buna ziua @freeelis,
Mea culpa
Am facut confuzia intre filiala si sucursala.
Textul legal este:
Art. 13. - (1) Asociatia isi poate constitui filiale, ca structuri teritoriale, cu un numar minim de 3 membri, organe de conducere proprii si un patrimoniu distinct de cel al asociatiei.
(2) Filialele sunt entitati cu personalitate juridica, putand incheia, in nume propriu, acte juridice in conditiile stabilite de asociatie prin actul constitutiv al filialei. Ele pot incheia acte juridice de dispozitie, in numele si pe seama asociatiei, numai pe baza hotararii prealabile a consiliului director al asociatiei.
(3) Filiala se constituie prin hotararea adunarii generale a asociatiei. Personalitatea juridica se dobandeste de la data inscrierii filialei in Registrul asociatiilor si fundatiilor.
(4) In vederea inscrierii filialei, reprezentantul asociatiei va depune cererea de inscriere, impreuna cu hotararea de constituire a filialei, statutul, actul constitutiv, actele doveditoare ale sediului si patrimoniului initial ale acesteia, la judecatoria in a carei circumscriptie teritoriala urmeaza sa-si aiba sediul filiala. Dispozitiile art. 6 si ale art. 9-12 sunt aplicabile in mod corespunzator.

In aceste conditii, in lipsa altor precizari, cred ca marimea patrimoniului initial pentru o filiala trebuie sa fie acelasi cu acela fixat de lege pentru o fundatie.
Patrimoniul initial ce trebuie alocat este cel putin contravaloare a 100 de salarii minime brute pe economie.
Exceptie o fac acele fundatii care au drept scop operatiuni de colectare de fonduri, ce urmeaza a fi puse la dispozitia altor asociatii si fundatii, caz in care patrimoniul initial trebuie sa fie cel putin contravaloarea a 20 de salarii minime brute pe economie.

Cu stima,

Multumesc mult pt. raspunsuri!
Fundatia de care vb., este constituita in anul 1998 cand patrimoniul era cel conform legii in vigoare la mom. respectiv. In atare situatie, putem considera ca se aplica prevederile OG 26/2000?
In statutul fundatiei este prevazut ca aceasta sa poate infiinta SRL-uri.Mai degraba as apela la infiintarea unei societati si ulterior la un punct de lucru.
Ce parere aveti?