avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen recurs

cele 15 zile de la data primirii incheierii judecatoresti sunt calendaristice sau lucratoare? data de 1 decembrie se pune la calcul? daca pe incheiere scrie 16 noiembrie 2011, si eu am primit-o pe 17 ce data se calculeaza? este corecta data de 30 noiembrie ultima zi in care am timp sa depun cererea de recurs??
Cel mai recent răspuns: alinaerika , utilizator 12:55, 25 Noiembrie 2011
sunt zile calendaristice , astfel nu se ia in calcul prima si ultima zi, daca aveti 15 zile din 17.11.2011 se calculeaza a 15 zi pana in data de 03.12.2011, astfel data de 17.si de 01.12.2011 nu se iau in calcul, de obicei se numara 17 zile, se ia in calcul data la care ati trimis recursul prin posta nu data la care ajunge la instanta.Va sfatuiesc sa trimiteti cu recomandata de primire.Chiar daca ajunge pe 01.12.2011, dar intr-adevar in practica instantei s-a intamplat ca sa se trimita in termenul de 15zile -/+1zi si sa nu se ia in calcul, teremul se calculeaza cum v-am scris mai sus, dar pentru orice eventualitae , sa fiti sigura ca nu se leaga instanta de acesta puteti sa il trimiteti si pe 30.11.2011.

Toate cele bune
multumesc frumos pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termenul de recurs. mod de calcul badara_georgica badara_georgica Care este ultima zi de depunere a recursului si care este luata in consideratie ? Data de depunere la posta sau data de primire la judecatorie? (vezi toată discuția)
Recursul civil ContSters179979 ContSters179979 Buna seara. Cum se calculeaza cele 15 zile calendaristice in care poti face recurs? Se ia in calcul din ziua primirii citatiei sau din ziua urmatoare? Ma ... (vezi toată discuția)
Care este a 15 a zi apaitan apaitan Buna ziua ! Am si eu o problema mi s-a luat permisul si am facut contestatie s-a solutionat negativ pe data de 02.12.2009 cu drept de recurs in 15 zile . In ... (vezi toată discuția)