Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CFS impus de societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CFS impus de societate

Spuneti-mi va rog, daca societatea este cea initiatoare a CFS-ului ce se intampla cu asigurarea de sanatate pentru acea perioada? Angajatul benefciaza de asigurari de sanatate?
Nu societatea impune CFS, ci angajatul este cel care poate cere CFS.In perioada respectiva angajatul are contractul suspendat, deci nu se plateste nicio taxa catre stat.
adinozaur1 a scris:

Spuneti-mi va rog, daca societatea este cea initiatoare a CFS-ului ce se intampla cu asigurarea de sanatate pentru acea perioada? Angajatul benefciaza de asigurari de sanatate?

CFP se acorda pe baza cererii efectuate de catre salariat .. in fostul CCMN exista o anumita prevedere , si anume : In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.

Pe perioada CFP-ului , persoana respectiva isi pastreaza calitatea de salariat. De altfel, CFP-ul nu genereaza in principiu vechime in muca si nci stagiu de cotizare in sistemele de asigurari sociale
adinozaur1 a scris:

Spuneti-mi va rog, daca societatea este cea initiatoare a CFS-ului ce se intampla cu asigurarea de sanatate pentru acea perioada? Angajatul benefciaza de asigurari de sanatate?

Sunteti asigurata in continuare la sanatate,pt. ca aveti calitatea de angajat cu contract de munca,chiar daca va aflati in cfp,numai ca pt. perioada cfp nu se retin si vireaza contributia individuala la sanatate si nici contributia angajatorului aferenta FNUASS si fd. pt. plata concedii si indemnizatii de boala,cu alte cuvinte aceasta perioada nu consttituie stagiu de cotizare.
Va multumesc pentru raspunsuri.