avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CFS impus de societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CFS impus de societate

Spuneti-mi va rog, daca societatea este cea initiatoare a CFS-ului ce se intampla cu asigurarea de sanatate pentru acea perioada? Angajatul benefciaza de asigurari de sanatate?
Cel mai recent răspuns: adinozaur1 , utilizator 08:48, 28 Noiembrie 2011
Nu societatea impune CFS, ci angajatul este cel care poate cere CFS.In perioada respectiva angajatul are contractul suspendat, deci nu se plateste nicio taxa catre stat.
adinozaur1 a scris:

Spuneti-mi va rog, daca societatea este cea initiatoare a CFS-ului ce se intampla cu asigurarea de sanatate pentru acea perioada? Angajatul benefciaza de asigurari de sanatate?


CFP se acorda pe baza cererii efectuate de catre salariat .. in fostul CCMN exista o anumita prevedere , si anume : In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.

Pe perioada CFP-ului , persoana respectiva isi pastreaza calitatea de salariat. De altfel, CFP-ul nu genereaza in principiu vechime in muca si nci stagiu de cotizare in sistemele de asigurari sociale
adinozaur1 a scris:

Spuneti-mi va rog, daca societatea este cea initiatoare a CFS-ului ce se intampla cu asigurarea de sanatate pentru acea perioada? Angajatul benefciaza de asigurari de sanatate?




Sunteti asigurata in continuare la sanatate,pt. ca aveti calitatea de angajat cu contract de munca,chiar daca va aflati in cfp,numai ca pt. perioada cfp nu se retin si vireaza contributia individuala la sanatate si nici contributia angajatorului aferenta FNUASS si fd. pt. plata concedii si indemnizatii de boala,cu alte cuvinte aceasta perioada nu consttituie stagiu de cotizare.
Va multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical din prima zi de angajare cris-gabi cris-gabi Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: In data de 28 septembrie am angajat o persoana (am semnat contractul de munca), iar in 29 ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata, este considerat perioada de cotizare in cim? roxi1379 roxi1379 Buna ziua, situatia in care ma aflu in momentul de fata este un pic mai dificila. Sunt si in prezent angajata la o fundatie care se ocupa cu redactarea unui ... (vezi toată discuția)
Concediul medical-vechime in munca adimicu adimicu Buna ziua, As dori sa-mi spuneti daca perioada de concediu medical constituie vechime in unca sau in ce mod se constituie. Ce reprezinta pentru viitor, din ... (vezi toată discuția)