avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit instiintare de compensare anaf
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

instiintare de compensare anaf

Buna ziua, sunt I.I. si am primit de la ANAF o instiintare de compensare in legatura cu diferenta de impozit "stabilita in minus" in care mi se spune ca s-a compensat urmatoarele obligatii la bugetul de stat :
Si scrie asa:
REGULARIZARI - NR.act aditional prin care s-a instituit creanta si suma de 252.
Intrebarea mea este: aceasta suma pe care eu am primit=o inapoi trebuie trecuta in R.J.I.P?
MULTUMESC:">
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 16:53, 25 Noiembrie 2011
Da. O treceti asa cum ati trecut si cand ati platit.
george_neagu a scris:

Da. O treceti asa cum ati trecut si cand ati platit.


Nu se trece pt ca nu este o incasare efectiva.
Obligatiile pe care le aveti de plata s-au compensat partial cu acest impozit de primit, probabil raminind sume de plata. La momentul plati acelor diferente, veti trece la plati in RJIP numai suma efectiv platita (datoria minus suma compensata) asa cum va fi inscris pe chitanta (sau op).

De compensat nu au putut sa va compenseze decit tot cu impozit pe venit (anticipatia pt anul 2011).
Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2011
t.simona, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza la pfa toate deducerile? break_noon break_noon Buna ziua, Am tot citit pe net, prin forumuri, si coduri fiscale, dar e cam imbirligata treaba. Eu am un PFA, partida simpla, venit real. Dau mai jos un ... (vezi toată discuția)
Diferente de impozit anual de regularizat , stabilite in plus PriponC PriponC As dori sa stiu si eu cum sunt stabilite aceste sume si daca se poate depune o contestatie , in masura in care am platit toate taxele la timp si am si ... (vezi toată discuția)
Compensare obligatii fiscale garleanu garleanu Pe o anume perioada nu am inregistrat in D.200,obligatii si apoi plati de contribuie la sanatate.Impozitul pe venitul realizat s-a calculate si platit fara a ... (vezi toată discuția)