Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Mai judeca CEDO?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Mai judeca CEDO?

Ce se mai intampla la CEDO, fiindca in ultimele trei saptamani nu s-a judecat nici un dosar impotriva romaniei? Poate lipsa judecatorului roman sa blocheze judecarea proceselor? Poate trebuie sa facem o plangere la CEDO pentru durata prea lunga a proceselor la ...CEDO. Aceasta din urma afirmatie a fost o gluma.
~ Conținut șters la cerere ~
@Bodealex, nu cred ca utilizatorul era interesat de modalitatea de depunere a cererii la curte ci de ce curtea nu a avut de cateva zile nici un caz romanesc pe ordinea de zi.
@Sambam, probabil este o coincidenta. Situatia judecatorului roman nu afecteaza cauzele romanesti de pe rolul instantei europene.

Nu cred că are nici o legătură cu persoana judecătorului nostru.

Eu înclin să cred că situția ar fi alta:

Vedeți dvs., marea, dar cu adevărat marea parte a cauzelor împotriva României sunt așa-numitele cazuri-clone, sau repetitive, generate de anumite disfuncționalități ale sistemului juridic, legislativ, ori administrativ.

Problemele României, pentru a sintetiza cât mai mult ar fi două, cu anumite derivații:

1. probleme legate de revendicări - procentul majoritar al cazurilor repetitive
*violări ale Art. 6, sub diferite aspecte ( durată, neexecutare hotărâri...)
*violări ale Art. 1 din Protocolul 1 Adițional (nefuncționalitate Fond, pierderi drept din motive diverse)

2. probleme legate de condițiile de detenție (penitenciare, arest) atât sub aspect material, cât și de sănătate.

În legătură cu primul punct, a fost declanșată procedura-pilot împotriva României.

Astfel, una din urmările deschiderii procedurii-pilot o reprezintă termenul de grație acordat României pentru a-și pune sistemul de drept în acord cu prevederile Convenției. Termenul este de un an și jumătate și se încheie anul viitor, actualmente fiind incident.

Deci, o foarte mare parte a cererilor este în stare de suspendare a judecății, tocmai datorită acestei proceduri.

În opinia mea, aceasta este cauza acestui relâche și nu alta. Cât despre aspectele politice, eu personal am devenit un fel de, vorba lui Pinky, comfortably numb, și fac abstracție de ele.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator