Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa forfetara
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa forfetara

Sotia mea a avut un SRL care nu a functionat niciodata. In octombrie 2004 a decedat. Nu a functionat nici dupa deces.
Dupa o perioada de timp factorul postal a inceput sa lase, la adresa mea, la anumite intervale de timp, avize adresate SRL-ului. La posta, de fiecare data, nu mi-au dat plicul deoarece nu aveam stampila S.C.
Nu de mult, am solicitat de la oficiul postal adresa expeditorului, l-am cautat pe internet si i-am transmis un e-mail, prin care am solicitat sa-mi trimita scrisoarea si sa adauge si numele meu pe plic, ca sa-mi fie inmanata de postas.
In fapt, expeditorul era un intermediar din Valcea, care a retransmis cele comunicate de mine, "spre competenta solutionare, organului fiscal pe raza caruia se afla sediul societatii".
Dupa ceva timp am primit o scrisoare pe numele decedatei mele sotii, pe care postasul mi-a inmanat-o, de aceasta data. Continutul scrisorii parca m-a trasnit. Prin scrisoare o invita pe decedata mea sotie, la sediul AFP, pentru restante fiscale de 4563 lei.
Deplasandu-ma la sediu, am aflat ca trebuie sa achit eu aceasta taxa in valoare de 4563 lei (necalculata la zi), care reprezinta taxele forfetare pe 2009 si 20010.
In nepriceperea mea nu pot concepe ca mi se poate cere asa ceva. Am fost si sunt total inafara problemelor legate de SC.
Avand in vedere cele de mai sus, pot avea castig de cauza daca apelez la o instanta de judecata???
Traian Tanasa, utilizator
Plata impozitului minim se aplica si societatilor comerciale dizolvate .Cu siguranță societatea in discuție este dizolvata. Soluții profesionale si competente va poate oferi un practician in insolventa avizat.
Din cite stiu eu chiar daca cereti radierea societatii acum cei de la fisc tot va vor urmari pentru a recupera datoria.Intrucit ati fost notificat procedura fiind indeplinita stiu ca e greu de inteles dar asta este legea va trebui sa o achitati Incercati insa cu cei de la fisc sa va acorde eslanare la plata dar atentie ca vi se vor calcula si penalitati si amenzi si dobinda pentru neplata in termenul legal
Aceasta taxa a fost un alt bir al lui BOC
La sugestia unui cunoscut de-al meu, am intrat pe Internet si am gasit astfel de date in legatura cu firma sotiei:

MINISTERUL JUSTITIEI
OFICIUL NATIONAL AL REGISTRULUI COMERTULUI
Nr. crt. Problema

1 bilantul anual nedepus pe anul 2004
2 bilantul anual nedepus pe anul 2005
3 bilantul anual nedepus pe anul 2006
4 bilantul anual nedepus pe anul 2007
5 bilantul anual nedepus pe anul 2008
6 bilantul anual nedepus pe anul 2009

Datele de identificare ale persoanelor juridice impotriva carora vor fi inaintate
actiuni de dizolvare pentru nedepunerea situatiilor financiare anuale
la Oficiul Registrului Comertului,
conform art. 237 din Legea nr. 31/1990
Nr. inregistrari 3 Pag.:1 / 1 Home

NR. Denumire persoana juridica si forma juridica de organizare Nr. de ordine in R.C.
C.U.I./Cod fiscal Adresa sediului social Chemare in judecata Data chemarii in judecata Anul pentru care nu s-a depus sit. financiara
1.
2. 09.07.2008 2004, 2005, 2006

Din aceste date rezulta ca pentru 2004, 2005 si 2006 in nici un an nu s-a depus bilantul si ca chemarea in judecata s-a facut in 09.07.2008 pentru toti acesti ani.
Pentru anul 2008 chemarea in judecata s-a facut in 08.10.2010.
Despre 2007 nu sunt informatii referitoare la Chemarea in judecata.

Intrebarea mea este: De ce nu s-a realizat dizolvarea societatii, pentru nerespectarea prevederilor art. 237 din Legea nr. 31 din 1990, pentru oricare din anii 2004, 2005, 2006, 2007, sau 2008??? Nu a fost o perioada destul de lunga ca sa se ia hotararea de dizolvare??? De la nedepunerea bilantului pentru anul 2004 ce multiplu de 6 luni a trecut???

Nu s-a depus taxa forfetara si bilantul nici pentru 2009. Dece nu au actionat pentru acest an???

S-a actionat abia la sfarsitul lui 2010, pentru taxa forfetara pentru 2 ani + penalizari + ...... .

Conventia ca nu se inmaneaza scrisoarea decat persoanei care prezinta stampila societatii, m-a impedicat sa fiu la curent, din start, cu aceste probleme.
Si acum dupa ce am comunicat personal ca sotia a decedat (inmanand la AFP si lichidatorului cate o copie dupa certificatul de deces), au mai venit una sau doua scrisori pe adresa societatii, iar eu tot nu am stampila. Sotia mea nu mi-a predat, inainte de-a murii, nici un document si nici o stampila si nici altceva apartinand societatii.

Parca sotul Elodiei a fost condamnat ca a violat corespondenta sotiei sale disparute!!!

Primesc, cu recunostinta, orice ajutor.
Sa ceara radierea ? Cui si in ce calitate ? De ce va pierdeti timpul in a oferi păreri personale si inutile? Nu fosesc nimănui .
Domnule Tanasa, mă puteţi suna pe numărul afisat la profil consultant de luni pana sâmbăta între orele 12 si 19 pentru a va oferi câteva posibilitati l