Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Procura specialã fãcutã în Italia
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Procura specialã fãcutã în Italia

Sora mea este pemporar in Italia si am nevoie de o procura din partea ei pentru a o reprezenta la un proces. Este valabila procura facuta la un notar din Italia si cu apostila de la tribunalul local (tot din Italia).? Intreb asta ptr ca am gasit pe un forum o informatie : >>>"Toate celelalte tipuri de procuri,( inclusiv pentru pensii ) pot fi autentificate la notari locali si apostilate la tribunalele italiene locale, in baza Conventiei de la Haga din 1961, cu privire la suprimarea cerintei supralegalizãrii actelor oficiale straine." Daca sora mea este cetatean roman in vizita in italia imi poate face o astfel de procura?
da va poate face aceasta procura, dar sa fie specila in sensul precizarii dosarului si ce alte activitati urmeaza sa faceti.
va multumesc, aveam o indoiala gandindu-ma ca ea necunoscand limba italiana prea bine si ca procura urmand a fi redactata in italiana ar putea avea probleme. speram ca se va rezolva asa.
Poate merge si la Consulatul sau Ambasada Romaniei in Italia si va intocmi o procura in limba romana.
Depinde in ce parte a Italiei locueste daca e departe de Roma la sute de km.cat da pe biletul de tren si taxa la ambasada mai bine vine in tara si rezolva problema iese mai ieftin.