Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA Import Anglia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA Import Anglia

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea probema:
vreua sa achizitionez pe firma o autoutilitara second din Anglia, firma are cod valid de TVA, la fel si furnizorul din Anglia dar ma confrunt cu urmatoarea problema: furnizorul solicita plata tva-ului la livrare si zice ca va restitui tva-ul dup a ce masina pleaca din Anglia, e corect?
In aceasta situatie cum inregistrez in decontul de tva achzita intracomuntara?
Declaratia 390 cum o intocmesc, va multumesc'

furnizorul vrea sa se asigure ca autovehiculul va parasi teritoriul angliei si astfel nu va avea probleme cu fiscul.
spuneti-ii ca ii veti comunica in cel mai scurt timp posibil dovada faptului ca autoutilitara a fost inmatriculata in romania.
daca nu vrea nici asa, nu aveti incotro,va trebui sa acceptati factura cu TVA, o declarati in decont la rd. 24 si nu o declarati in decl. 390
ulterior, daca furnizorul va storna factura si va refactura fara tva, veti inregistra taxare inversa si veti declara achizitia in decl 390 aferenta lunii in care are loc exigibilitatea tva (data facturii).
Multumesc , oare risc sa achit tva-ul si sa nu-l mai recuperz?
E si asta un risc, dar furnizorul nu are de ce sa nu va dea banii pentru ca nu castiga nimic prin asta pentru ca suma respectiva merge la stat si-i mai faceti si reclama proasta. Mai ales daca va miscati repede si nu a apucat sa plateasca TVA respectiva la stat.