Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare proces-verbal, amenda pentru folii neomologate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare proces-verbal, amenda pentru folii neomologate

in luna iulie 2011 am mers la RAR pentru a obtine un Certificat de agreare taxi pentru un autoturism care avea folii omologate pe geamuri din anul 2008
am primit certificatul de agreare taxi,iar in luna noiembrie 2011 am fost controlat de politie si RAR ,care m-au sanctionat cu 600 lei si retinerea talonului pentru ca taxiul avea folii neomologate...desi eu am insistat sa l-e arat certificatul de omologare folii,dar ei au refuzat
ulterior am mers la Politie,care au constatat ca un functionar RAR a incalcat Legea atunci cand au eliberat Cert.de agreare taxi unui taxi cu folii pe geamuri si au dispus sanctionarea functionarului RAR pentru incalcarea Ordin nr.3/2008,litera j)
cu toate ca politia a recunoscut greseala functionarului RAR nu mi-au anulat amenda
cum trebuie sa procedez pentru a nu plati o amenda din vina unui functionar RAR care a permis ilegal unui taxi sa circule cu folii omologate sau neomologate?
contestati la judecatorie procesul verbal in termen de 15 zile de la comunicare
va rog, daca puteti sa ma indrumati pe baza carui articol de lege sa fac contestatia?
adica politia a stabilit ca un functionat RAR este vinovat pentru agrearea ilegala a unui taxi cu folii pe geamuri,dar nu vor sa anuleze procesul-verbal pentru ca il apara pe politist care a dat amenda pentru folii neomologate ,dasi taxiul avea folii omologate
adevarul este ca nici politistul nu cunostea Legile in vigoare cand a aplicat sanctiunea pentru folii neomologate din codul rutier ,care este valabila pentru autoturisme ,nicidecum pentru taxiuri care nu au voie cu folii
expuneti in plangere motivele aratate mai sus. aveti vreo dovada ca functionarul RAR a fost sanctionat? daca nu, in cadrul procesului rugati isntanta sa solicite relatii de la RAR in legatura cu functionarul sanctionat
anexati la cerere dovada ca masina dvs. era omologata pentru folii
am fost acum 3 zile la Politie si un politist care se ocupa de ancheta mi-au aratat intr-o carte ca functionarul RAR a gresit conform unui articol si o sa fie sanctionat si mi-a aratat un tabel care sanctioneaza cu 1000-5000 lei pe functionari pentru greseli
apoi a spus ca ma suna a doua zi, sa vin sa dau o declaratie si o sa primesc raspuns oficial,dar nu m-a sunat
am depus cu o zi inainte la seful-adjunct IPJ toate documentele despre agreare taxi si omologare folii si le-am vazut a doua zi pe masa politistului care face ancheta
vroiam sa stiu daca eu pot avea castig pentru anulare a sanctiunii,in cazul in care Politia o sa-l sanctioneze pe functionarul RAR
depuneti plangere la judecatorie in termenul de 15 zile, altfel actiunea dvs. va fi tardiva. instanta poate nu va anula procesul verbal, dar poate aprecia asupra amenzii si sa o transforme in avertisment.
politia nu va anula procesul verbal, inregistrati plangerea la jduecatorie
aadynna, utilizator